Get Adobe Flash player

Словник економіко-політологічної термінології - завантажити

Домашнє завдання для учнів гр№33 з предмету «Економіка підприємства» - завантажити

Основи галузевої економіки та підприємництва - завантажити

Домашнє завдання для учнів гр№ 12 з предмету:»Економіка і організація аграрного виробництва» - завантажити

Домашнє завдання для чнів гр№ 33 з предмету:»Основи агробізнесу і підприємництва» - завантажити

Домашнє завдання для учнів гр№ 12 з предмету:»Економіка і організація аграрного виробництва» - завантажити

Домашнє завдання для учнів гр№ 11 - заватажити

Економічний практикум - завантажити

Економічні кросворди - завантажити

Питання до тематичної атестації № 2 в групі № 11 з дисципліни «Економіка і організація агровиробництва» - завантажити

Домашнє завдання для учнів гр № 33 з предмету «Основи статистики» - заватажити

Нормативи - завантажити


Кабінет економіки: «Потреби споживача й закономірності його економічної поведінки»

Можливості практичного застосування знань з цього питання полягають в тому, що:

1) розуміючи структуру потреб та знаючи причини змін цієї структурии, ми маємо змогу прогнозувати зміни у споживанні своєї родини, близьких чи просто знайомих нам людей;

2) розрахувавши структуру споживання (частку витрат на задоволення окремих потреб) і порівнявши її зі структурами раціонального споживання  (рекомендованими фахівцями), можна запропонувати напрями вдосконалення процесу споживання, фактичного вдосконалення задоволення потреб.

Зазначені можливості стають зрозумілими, тоді, коли ми дізнаємось:

 • що таке потреби та споживчі блага як засоби їхнього задоволення;
 • як класифікують потреби та споживчі блага;
 • що спонукає споживача у його виборі певних товарів, продукції чи послуг.

Пояснює учениця групи № 25 Мартинюк Марина Ігорівна.

Який посуд кращий?

Тарілки, зроблені з бамбука, цукрової тростини, крохмалю й води, як стверджують виробники, борються із забрудненням навколишнього середовища. У звичайних умовах ці тарілки розкладаються за 180 днів, а у воді – за 2 дні. Цей екологічний посуд придатний для мікрохвилівки, духовки й холодильника.

Пластиковий посуд дуже зручний. Каші в ньому не звариш – розплавиться пластик.   Але в такій тарі зручно переносити й розігрівати в мікрохвилівці продукти, вона не б’ється. Та побоюйтеся пластикового посуду з меламіну.  Якщо на зворотному боці пластикової коробочки є напис melamin – у жодному разі не купуйте й тим більше не використовуйте за призначенням.

Меламін містить формальдегід, що виділяється в їжу від взаємодії  з гарячою водою, особливо, якщо посуд подряпаний. Формальдегід відноситься до карцерогенів, викликає сильне подразнення очей, горла, шкіри, дихальних шляхів і легенів.

Радять фахівці

Уникайте  однотонних  поверхонь білого, жовтого і золотавого кольорів.  Ці кольори ніколи нічого не маскують. Не купуйте меблі з однотонною  синьою, чорною, темно-зеленою і яскраво-червоною оббивкою – на таких тканинах помітні кожна порошина й будь-який волосок.

Не використовуйте керамічну плитку чорного, темно-синього або темно-зеленого кольору для облицювання ванних кімнат, інакше вас чекає щоденна боротьба з мильним нальотом і водяним каменем.

Найкращий колір для місць  загального користування – слонова кістка. Краплистий малюнок покриття на кухонній підлозі сховає дратівне  дрібне сміття й крихти, поки й вас не з’явиться хвилинка, щоб узятися за віник.

Люди так улаштовані, що кладуть речі не на спеціально відведені місця, а головним чином у ті місця, що під рукою. Ніхто по добрій волі не стане тягтися до верхньої полиці, якщо книжку можна притулити нижче ( навіть якщо верхня полиця порожня, а на нижній книги тісняться в три ряди). Тому вішайте полиці там, де зручно, а не там, де вони  «вписуються».

 


Кабінет економіки: «Потреби споживача й закономірності його економічної поведінки»


Можливості практичного застосування знань з цього питання полягають в тому, що:

1)      розуміючи структуру потреб та знаючи причини змін цієї структури, ми має змогу прогнозувати зміни у споживанні своєї родини, близьких чи просто знайомих нам людей;

2)      розрахувавши структуру споживання (частку витрат на задоволення окремих потреб) і порівнявши її зі структурами раціонального споживання  (рекомендованими фахівцями), можна запропонувати напрями вдосконалення процесу споживання, фактичного вдосконалення задоволення потреб.

Зазначені можливості стають зрозумілими, тоді, коли ми дізнаємось:

 • що таке потреби та споживчі блага як засоби їхнього задоволення;
 • як класифікують потреби та споживчі блага;
 • що спонукає споживача у його виборі певних товарів, продукції чи послуг.

Звертає  свою  увагу на наші потреби, як  домашніх майстрів, учениця гр. 36 Руликівська Анна Андріївна.

Домашньому  майстрові

Чому в одноповерховому цегляному будинку після установки склопакетів на стелі з’явилася цвіль і як її позбутися?

Раніше зайва  волога виходила не тільки через стіни, але й  через «діряві»  вікна. Тепер, після установки склопакетів,  волога залишається в  приміщенні. Збільште будь-яким  способом  повітрообмін  у приміщенні(провітрюйте, установіть  примусову вентиляцію й т. п.).

Перед наклеюванням шпалер на гіпсокартон його штукатурять?  Грунтують? Якщо ні, то як потім знімати старі шпалери?

Вважайте, що  у вас  підготовлена основа. Клейте шпалери, дотримуючись технології й застосовуючи відповідний (!)  їм клей (не застосовуйте ПВА). Коли  прийде час  клеїти нові шпалери,  то для зняття старих спробуйте їх зволожити. Залежно від типу старих шпалер вони  знімуться повністю або тільки  верхній шар. Використовуючи нижній шар, що  залишився,  як підкладку( раніше клеїли  газети), наклеюйте нові шпалери.

Як вирізати внутрішні кути при наклеюванні  стельового плінтуса?

Треба використати стусло.

Як вирівняти стіни по маяках?

Використовуючи гіпсове в’яжуче ( у народі його звуть  алебастром), кріплять маяки в одній площині. Спочатку кріплять крайні маяки. Виставити їх треба особливо точно, тому що воно задають площину. Потім, натягнувши між ними шнур угорі,  унизу й посередині,  кріплять інші маяки між ними. Краще використовувати штукатурні  суміші на основі гіпсового в’яжучого (буде не дорожче від цементних, розраховуючи на 1 м² , але  набагато комфортніше). Накидайте суміші між  суміжними маяками й, опираючись на них  правилом,  вирівнюйте її.

Чи можна  і як клеїти шпалери на пофарбовані  на рівні  плечей стіни  санвузла, тому що фарба  погано здирається?

Якщо  фарба  добре тримається, то її  знімати не треба. Для надійності нанесіть  грунтівку типу «бетонконтакт» на пофарбовану частину  стіни, іншу частину  загрунтуйте універсальною грунтівкою. Нанесіть на всю поверхню стіни  фінішну шпаклівку й після цього  на однорідну стіну наклейте шпалери. Використовуйте клей, що відповідає типу шпалер.

У квартирі на 9-му поверсі заважає шум від насосної станції з котельні, установленої в будинку на 10-му технічному поверсі. Як його усунути?

Швидше за все, шум від насоса «структурний», а не «повітряний», а з ним складніше боротися. Один із варіантів боротьби – установка  звукоізолюючих прокладок у місцях кріплення насоса й двигуна. Як такі прокладки, можна використати мікропористу гуму або інші  пружні  спінені матеріали товщиною 8-10 мм. Звукоізоляція стін квартири (облицювання гіпсокартоном з укладанням у пазухи звукопоглинача зі скловолокна) дасть результат тільки в тому  випадку, якщо звук «повітряний».

Чи може підвіконня  пластикового вікна повністю накривати  радіатор?

Бажано зробити так, щоб підвіконня виступало тільки  на половину товщини (глибини)  радіатора. У цьому випадку навіть якщо штори будуть  впритул прилягати до радіатора,  залишиться зазор для надходження теплого повітря до  скла для його  «обмивання» й запобігання запотіванню вікон.

Що робити, якщо скрипить дерев’яна підлога?

Скрип відбувається тому, що дошки відійшли  від лаг і при ходьбі труться одна об одну та по латах. Можна спробувати додатково закріпити дошки  саморізами (із широким кроком). Але надійнішим буде радикальний спосіб – перебрати підлогу. При новому укладанні використовуйте звукоізолюючі прокладки (наприклад, зі спіненого  поліетилену) між лагами й дошками.  Всі інші способи дадуть тимчасовий  результат.

Як вирівняти  бетонні стіни під фарбування без обшивання  гіпсокартоном?

Нанесіть адгезійну грунтівку типу  «бетонконтакт». Якщо досвіду немає, то  використайте штукатурні маяки (оцинковані, Т-подібного перетину, довжиною 3м, усе в перфорації). Установіть по схилу маяки, для кріплення застосуйте гіпсове тісто. Використовуйте гіпсову штукатурку. Навіть якщо ціна гіпсової штукатурки  (у мішках) буде у два рази вищою від цементної, вартість на 1м² буде однаковою з цементною, тому що її витрата у два рази нижче.

Дерев’яні панелі.

Чудовим матеріалом для  обробки стін є дерево. Раніше такий декор зустрічався в особняках, але й  у міській квартирі або сільському будинку він виглядає чудово. А головне – дерево екологічне.

Дерев’яні панелі – оптимальний варіант для обробки якщо не всього дому, то хоча б вітальні, їдальні або бібліотеки. Таке рішення традиційне для парадних кімнат: тут відіграє важливу роль властивість дерева – воно, на відміну від багатьох сучасних матеріалів, виглядає дорого. Причому це унікальний матеріал: якщо шпалери чи тканину доводиться купувати з готовим малюнком, візерунком, орнаментом, то дерево – те саме, що чистий аркуш: можна обробити його мастикою, замовити різьблення, частково покрити фарбою й бути впевненим, що ні в кого ви не зустрінете в точності таких же панелей.

За дерев’яними панелями легко сховати радіатори, а щоб узимку тепло від них проникало в кімнату, краще використовувати не суцільний лист, а зі звичайними гратами або сіткою з ротанга й інших природних  матеріалів.

Укладаючи   лінолеум.

Сьогодні на ринку представлено досить багато  типів лінолеуму, кожний із яких вимагає  своїх  методів укладання, різних видів  клею і мастики. Однак, який би  лінолеум ви не  вибрали для свого житла, необхідно дотримуватися деяких правил при укладальних роботах.

У приміщеннях, де збираються настилати лінолеум, температура повітря на рівні підлоги повинна бути не нижче 15˚С, вологість за масою для бетону панелей міжповерхових перекриттів – не більше 4%, для  стяжок на основі  цементного  в’яжучого – не більше 5%, гіпсового – не більше  3%, для стяжок із ДСП – не більше 12%. Дотримання цих умов обов’язкове, тому що  підвищена вологість основи викликає відшарування покриття й, крім того,  загнивання та руйнування підоснови лінолеуму. Поверхня основи  повинна бути рівною. Перепади й відкриті шви в стиках панелей або збірних стяжок не допускаються.

Починати укладання лінолеуму треба тільки після закінчення в приміщенні всіх будівельних робіт, включаючи обклеювання шпалерами.


Кабінет економіки:«Ринки виробничих ресурсів та доходи у ринковій економіці»


Можливості практичного застосування знань з цього питання полягають в тому, що:

1)      знання про окремі ринки збагачують наші уявлення про сфери людської діяльності, і, можливо, майбутній вибір професії ми пов`яжемо саме з діяльністю в межах одного з цих ринків;

2)      за будь – яких обставин ми стаємо суб`єктом ринку праці, і тоді знання економічної поведінки суб`єктів цього ринку вельми стануть нам у пригоді;

3)      знання про особливості формування цін на різних ринках допоможуть нам орієнтуватись у їх динаміці та пристосовуватись до їх змін;

4)      знаючи закони, за якими формуються ціни ринків ресурсів, що одночасно є доходами власників, ми маємо наукове підгрунття оцінки справедливості чи несправедливості певних доходів.

Можливості практичного застосування економічних знань стають зрозумілими, тоді, коли ми дізнаємось:

 • що об`єднує та відрізняє ринки землі, праці та капіталу;
 • як формуються ціни товарів, що купуються (продаються) на цих ринках;
 • що впливає на рівень доходів власників ресурсів у ринковій економіці.

Пояснює учень гр № 13 Гальчинський Богдан Андрійович

Для підвищення мінімальної зарплати достатньо підстав

Як відомо, Верховна Рада України 6 грудня ухвалила за основу і в цілому розроблений Кабінетом Міністрів закон, що дає змогу підвищити з 1 січня 2017 року мінімальну заробітну плату удвічі – до 3,2 тис. грн. Таке підвищення вже закладено в проекті державного бюджету на 2017 рік, підготовленому до другого читання у Верховній Раді. Підстав для підвищення мінімальної плати було більше, ніж достатньо. Про це на «Годині запитань до уряду» у Верховній Раді сказав міністр соціальної політики України.

- Лунають заяви про передчасність такого рішення з огляду на економічні можливості, - зазначив Андрій Рева. – Але для такої ініціативи підстав більше, ніж достатньо. Якщо в січні 2014 року співвідношення мінімальної заробітної плати і розміру фактичного прожиткового мінімуму в Україні становило 88,5%, то в грудні 2016-го воно не досягає навіть 50%. Тобто сьогодні людина, яка відпрацювала повний робочий місяць, отримуючи мінімальну заробітну плату, не має можливості забезпечити навіть мінімальні потреби на прожиття. До того ж, якщо індекс споживчих цін за три роки зріс утричі, то розмір мінімальної заробітної плати – лише 31%, що також переконливо свідчить про необхідність відновлення купівельної спроможності мінімальної заробітної плати.
Існує також пересторога щодо зрівнялівки в оплаті праці кваліфікованих і некваліфікованих працівників бюджетних установ після підвищення мінімальної зарплати до 3200 грн.
- У разі зростання мінімальної зарплати уряд одночасно пропонує підвищити розмір посадового окладу працівника першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки до 1600 грн. (до розміру затвердженого прожиткового мінімуму для працездатних осіб), - сказав міністр.

– Тобто посадовий оклад працівника першого тарифного розряду ЄТС порівняно із сьогоднішнім днем із 1 січня 2017 року зросте на 44%. І таким чином буде ліквідовано розрив у 265 грн., який існує між цим показником і затвердженим прожитковим мінімумом.
Посадові оклади працівників бюджетної сфери також мають зрости в середньому на 50%. Оскільки ці оклади диференційовані, то рівень оплати праці буле різним: залежно від рівня кваліфікації та складності виконуваних робіт.
- Для підвищення заробітних плат працівникам бюджетної сфери в проекті державного бюджету України на 2017 рік передбачено видаткові кошти (порівняно з 2016 роком) у сумі 40 млрд. грн., зокрема для нарахування надбавок і стимулювальних виплат, - повідомив міністр. – Середня заробітна плата дільничного лікаря, терапевта, вищої категорії, що належить до 13-го розряду Єдиної тарифної сітки, становитиме 4940 грн., фельдшера вищої категорії – близько 3960 грн., оскільки його посада належить до 10-го тарифного розряду. А рівень зростання оплати праці вчителів додатково враховуватиме підвищення з 1 січня 2017 року на два тарифних розряди Єдиної тарифної сітки. Ідеться не просто про підвищення зарплати, а про перенесення посадових окладів на два тарифних розряди вище. Отже, заробітна плата вчителя вищої категорії, посада якого належатиме до 14-го розряду, з 1 січня становитиме 5260 грн., а вчителя без категорії – 3950 грн.
Андрій Рева спростував також тезу, що зростання мінімальної зарплати зумовить високий рівень інфляції, і нагадав, щ напередодні Національний банк України визнав, що це рішення істотно не впливає на розмір інфляції в країні.

Міністр соціальної політики України Андрій Рева
- Стверджуємо, що в нинішніх умовах таке підвищення заробітної плати не спричинить зростання цін на споживчі товари та послуги, - переконаний міністр соціальної політики.

– Левова частка ресурсів – це зменшення тіньових, неофіційних заробітних плат. Ми всі знаємо, що велика частина зарплат виплачується в конвертах, із них не сплачується страхові внески.
За словами Андрія Реви, близько 50% працівників на папері отримують до 3000 грн. І 47 тисяч керівників підприємств мають офіційний заробіток 1450 грн.
Також міністр не погоджується з твердженням, що рішення щодо підвищення заробітних плат змусить підприємства переводити своїх працівників на скорочений робочий тиждень.


- Держава створила достатні умови для роботодавців, які мають змогу підвищувати заробітну плату для працівників, - сказав він. – Завдяки рішенню парламенту податкове навантаження на фонд оплати праці минулого року було зменшено – з 38% до 22%. Ідеться про додатковий ресурс (65 млрд. грн.), який передали підприємцям. Отже гроші є.
Ці кроки – системний підхід уряду до забезпечення трудових прав громадян і зменшення неоформленої зайнятості.
На думку міністра, для цього потрібно вдосконалити державний контроль над дотриманням законодавства.
- У разі збільшення кількості тих, хто працюватиме легально, зростуть внески (єдиний соціальний внесок) у Пенсійний фонд, - упевнений Андрій Рева. – Отже, зменшиться його дефіцит. Ми продовжуємо працювати над тим, щоб підвищити рівень життя наших громадян, зокрема рівень пенсійного забезпечення, встановити справедливість під час нарахування пенсій залежно від страхового стажу та сплачених внесків, осучаснити пенсії, нараховані в попередні роки. Здійснена реформа у сфері оплати праці прискорить ці зміни й створить реальну можливість для подолання дефіциту Пенсійного фонду України.

За словами міністра, співвідношення середньої зарплати і її мінімального розміру в Україні в жовтні становило 27%. А за рекомендаціями МОП воно має бути не меншим за 50%, а в ЄС – 70%.

Середня зарплата в нашій країні протягом січня 2014-го – жовтня 2016 року зросла на 69%, а мінімальна – лише на 19%.

За рівнем заробітної плати Україна посідає останнє місце в Європі, а серед країн колишнього СРСР випереджає тільки Таджикистан.

Джерело: Газета «Пенсійний кур’єр».  Тижневик  Пенсійного Фонду України. №50 (708), 16 грудня 2016 року.


Кабінет економіки: «Попит, пропозиція, ринкова ціна»


Можливості практичного застосування знань з цього питання полягають в тому, що:

1)      знаючи характер зв`язку між ціною та величиною попиту, можна передбачити зміни в обсягах продажу певного товару зі зміною ціни. Зібравши конкретний матеріал про обсяг продажу при встановленні цін на різному рівні, можна визначити рівняння попиту. Маючи таке рівняння, можна не просто передбачити, що буде з величиною попиту (зросте вона чи зменшиться), а й більш – менш точно розрахувати те, скільки товарів, буде продано за певної ціни;

2)      процедура розрахунку є основою для передбачень продавця (виробника) щодо виручки від рeалізації. Остання визначається шляхом множення ціни одиниці виробу (P) на обсяг продажу (Q). З цього визначення, власне, починається будь – яка справа, оскільки, зіставляючи ймовірну виручку та витрати на виробництво, ми можемо обгрунтовано робити висновок про доцільність виробництва;

3)      знаючи різні чинники, що впливають на пропозицію, можна передбачити наповненість ринку конкретними товарами. Серед таких впливових чинників для українського ринку, зокрема були і залишаються, ціни на енергоносії (паливно – мастильні матеріали, бензин), податкова політика уряду щодо вітчизняного виробника, застосування мита на імпортовані товари;

4)      розуміючи значення ціни ринкової рівноваги для функціонування ринку, можна передбачити наслідки штучного втручання в процес формування ціни або з боку монополістів, або з боку держави.

Можливості практичного застосування економічних знань стають зрозумілими, тоді, коли ми дізнаємось:

 • як формуються попит і пропозиція на ринку товарів;
 • що таке рівноважна ціна і яка її роль в організації ринкової економіки;

 • що може обмежувати процес установлення рівноважних цін.

Пояснює ученця  групи №25 Волинець Тетяна Ігорівна

Вчіться купувати

Якщо ви погано знаєтесь на якості товару, порадьтесь з тим, хто знає його краще. Не купуйте необдумано навіть дрібниці, тим більше речі тривалого вжитку. Зимове пальто чи чоботи мають служити довго: отже, чим вища їхня якість, тим вигідніше заплатити за них навіть більшу ціну.

По можливості купуйте доброякісні речі, навіть дорогі, бо одяг, як і інші предмети, служить тоді довше, коли рідше вимагає ремонту і пов’язаних  з ним витрат. Користування   ж предметами дешевими, низької якості обходиться дорого, бо вони  швидко псуються.

Однак не слід купувати дорогі тканини для пошиття дитячого одягу.  Для нього придатні і тканини нижчої якості, навіть браковані – при розкрої дитячого одягу дефекти на тканині можна обійти.

Великі покупки (меблі, одяг, посуд, електротовари, побутова техніка) робіть, керуючись розумною економією, лише хорошої якості. Предмети хатнього вжитку купуйте в магазині, що має різноманітний асортимент товарів.

Продаж через інтернет

Якщо у вас не виходить налагодити поставки своїх поробок у місцеві магазини, то на допомогу прийде Iнтернет. Пропонувати товар безпосередньо на вулиці не дуже ефективно, а орендна плата за торгову точку не вписується в бюджет початкуючих умільців.

Інтернет – торгівля – ось ваш вихід. Куди звернутися?

НА ФОРУМИ І САЙТИ. Є спеціальні гілки для тих, хто хоче продавати вироби ручної роботи. Сміливо реєструйтеся і створюйте свою тему. Не зайвим буде спілкування на форумах, присвячених рукоділлю і дизайну. Якщо ви працюєте давно і багато,- можна створити власний Інтернет – магазин.

СОЦМЕРЕЖІ. Створюйте власну групу, в якій буде вся необхідна інформація і фотографії готової продукції. Можна вести блог, в якому ви будете розповідати читачам, як створюється той чи інший шедевр ручної роботи. Не соромтеся пропонувати свої послуги в «КОНТАКТІ» і в «ОДНОКЛАСНИКАХ» тим, хто сидить в групах, присвячених рукоділлю.

МАЙСТЕР – КЛАСИ ОНЛАЙН. Зараз дуже поширене навчання за допомогою роликів в Інтернеті. Наприклад, відео з декупажу допоможуть вам залучити зацікалених осіб. Згодом курси можна зробити платними, але людей необхідно зацікавити.


Кабінет економіки: «Потреби споживача й закономірності його економічної поведінки»


Можливості практичного застосування знань полягають в тому, що:

1)      розуміючи структуру потреб та знаючи причини змін цієї структури, ми має змогу прогнозувати зміни у споживанні своєї родини, близьких чи просто знайомих нам людей;

2)      розрахувавши структуру споживання (частку витрат на задоволення окремих потреб) і порівнявши її зі структурами раціонального споживання  (рекомендованими фахівцями), можна запропонувати напрями вдосконалення процесу споживання, фактичного вдосконалення задоволення потреб.

Зазначені можливості стають зрозумілими, тоді, коли ми дізнаємось:

 • що таке потреби та споживчі блага як засоби їхнього задоволення;
 • як класифікують потреби та споживчі блага;
 • що спонукає споживача у його виборі певних товарів, продукції чи послуг.

Пояснює учень гр 14 Антонюк Дмитро Олегович.

Давайте згадаємо корисні властивості простих речей, що нас оточують постійно. Кухонна сіль, сода, оцет, мило, зубна паста - здавалося б, що може бути більш звичним у побуті? Але ми, на жаль, знаємо про цих знайомих незнайомців ще не все.

Плями видаляє, мозолі заголює

Перше, із чим стикаєшся щодня, - це зубна паста. До її складу входять різні корисні речовини: легкі абразивні, відбілювальні, протизапальні, ароматизатори... Крім чищення зубів, вона допомагає впоратись із плямами від чаю та кави, що залишилися на стінках кухлів, або відіпрати сліди губної помади із тканини. I це зовсім не все, що вона вміє.

Якщо під рукою у вас немає засобу від комариних укусів, не поспішайте в аптеку: зубна паста непогано знімає свербіж. Вона ж згодиться, якщо на губах з'явиться герпес. Якщо нанести її на самому початку хвороби, може не знадобитися дорогий засіб для лікування цієї болячки. Крім того, помічено, що прищики, змазані пастою на ніч, до ранку підсихають і зменшуються В розмірах. Невеликі опіки або мозолі також піддаються лікуванню пастою, за умови, що немає відкритої ранки.

Цікаво, що гелеві зубні пасти містять ті самі розчинні у воді полімери, що й багато гелів для укладання волосся. Тому якщо бажаєте додати волоссю стильної форми, a під рукою не виявилося спеціального гелю, у природі стане гелева зубна паста.

Гігієнічне, дезинфікуюче…

Господарське мило. Відомий усім класичний коричневий брусок коштує копійки, а от користь від нього просто величезна. Пам'ятаю, коли одного разу в дитинстві собака вкусив сусідського хлопчика, бабуся, перш ніж вести його в лікарню, промивала рану саме господарським милом. I робила вона цю процедуру дуже ретельно. За що потім їх і похвалили в лікарні, мовляв, знизили ймовірність зараження сказом.

Помічено: якщо під рукою немає аптечних засобів для лікування нежитю, можна вмочити в мильний розчин ватяний тампон і обробити носові пазухи. Після 2-3 таких процедур ви надовго забудете про застуду. Якщо є проблеми в ротовій порожнині, корисно обробляти на ніч зубну щітку розчином господарського мила до ранку вона буде повністю знезаражена.

І в господарстві без нього нікуди. Якщо на сумці почала заїдати блискавка, натріть її милом - сковзати буде відмінно. Якщо задумали щось шити, a під рукою немає кравецької крейди, у пригоді стане сухий шматок мила. І малює він чітко, і змивається краще, ніж звичайна крейда. Також мило може послужити для полегшення вкручення шурупів у дерево: достатньо змазати ним шуруп, і все піде як по маслу якщо шухляда столу почала погано висуватися, можна натерти її дно із зовнішнього боку та опори, по яких вона висувається, щоб зменшити тертя.

Кухонний вогнегасник

Ось що справді завжди під рукою на кухні, так це звичайна сіль і сода. Коштують вони недорого, а способів їх застосування сотні, якщо не тисячі.

У кулінарії, як усім відомо, сода робить кондитерські вироби пишними. Але не всі знають, що вона ж допомагає впоратись із твердістю м'яса. Якщо натерти м'ясо содою й залишити його на дві години в холодильнику, воно пом'якшає й швидше приготується. Перед приготуванням слід добре промити.

До речі, сода миттєво гасить вогонь. Тому три майте її в безпосередній близькості від газової плити, і у випадку займання під час приготування їжі просто насипте соду.

Очистити килим і видалити з нього неприємні запахи можна, якщо pозсипaти соду на килимі рівним шаром і залишити на дві години. Потім треба все ретельно пропилососити.

Склянка соди, додана до прального порошку, підсилить ефективність прання, пом'якшить воду, сприятиме збереженню яскравих кольорів білизни, її чистоті й додасть аромату свіжості. Можна додавати соду також під час полоскання.

Шторка для душу, замочена на дві години у содовому розчині, з легкістю очиститься від стійких забруднень.

Підпалини від праски на шовковій тканині можна видалити за допомогою содової кашки. Нанесіть суміш на пляму, дайте висохнути, потім очистіть щіткою.

На дно лотка для котячого туалету під наповнювач насипте трохи соди - y такий спосіб позбудетеся неприємного запаху.

Особливо добре працює сода у сполученні з кухонною сіллю. Якщо лікар порекомендував полоскання рота, але аптечний засіб вам не по кишені, м'який знезаражувальний розчин можна зробити самому. Для цього розчиніть у половині склянки води по одній чайній ложці солі й харчової соди- ефект гарантовано.

А якщо приготувати пасту із солі й лимонного соку, вийде прекрасний засіб для видалення цвілі, причому набагато доступніший і безпечніший від тих, які пропонують господарські магазини.

Домашня лабораторія

Столовий оцет, нашатирний спирт і перекис водню, які в будь-якій домашній аптечці, справжня домашня хімічна лабораторія.

Щоб відбілити білизну, влийте у відро гарячої (60-70 °С) води 1 ст. ложку нашатирного спирту й 2 ст. ложки 3% перекису водню. Випрану білизну заливаємо розчином, щоб він укривав повністю, на 15-20 хв. Після цього білизну двічі прополіскуємо у проточній воді.

Щоб очистити хутро, розчиніть у 0,5 л води 1 ч. ложку нашатирного спирту й 3 ч. ложки солі. Хутро витрушуємо, очищаємо від пилу й протираємо ганчіркою, змоченою цим розчином. Потім висушуємо і добре струшуємо.

Заяложені плями на комірах сорочок і курток можна видалити, якщо протерти їх ваткою, змоченою нашатирним спиртом (зручніше використовувати розпилювач, попередньо наливши у нього нашатир). Потім перемо й висушуємо річ.

Видалити з одягу плями від поту можна, якщо перед пранням змочити пляму на 10 хвилин білим столовим оцтом.

Щоб очистити щітку від засохлої фарби, скип'ятіть трохи оцту в каструлі, занурте в нього щітку й потріть по дну - фарба зійде.

Кухонна клейонка стане міцнішою й не буде тріскатися, якщо протерти її розчином з оцту й молока в рівних пропорціях.

Розсада з пакетика

Маленький прямокутний пакетик для заварювання чаю з хімічно нейтрального фільтрувального матеріалу- продукт сучасних технологій, який шкода викидати після однократного використання.

Те, що заварка знімає набряклість повік і мішки під очима, знають усі. Для цього потрібно покласти на повіки пакетики випитого чаю.

Також випитий і висушений чай часто додають у квіткові горщики. Він добре розпушує грунт, дає корінням змогу дихати й рятує рослини від надлишку води в разі неправильного

поливу. А от самі використані чайні пакетики квіткарі пристосовують замість дренажу в горщиках, коли під рукою немає традиційних черепків. Якщо покласти пакетики одним-двома шарами на дно горщика, грунт не буде висипатися через отвори, а зайва вода безперешкодно витікатиме.

Їх також використовують для вирощування розсади. Верхівку пакетика з ниткою зрізують, поверх заварки насипають ложку землі й висівають 1-2 насінини. Усі пакетики укладають у ємність із невисокими бортиками, у проміжки також насипають землю. Таку розсаду зручно поливати, тому що волога розподіляється рівномірно завдяки проникності пакетиків. Коріння рослин не переплітається з іншими, під час пересадження не пошкоджується, і сам пакетик легко розривається корінням, коли рослина набирає силу.


Кабінет економіки: «Потреби споживача й закономірності його економічної поведінки»


Можливості практичного застосування знань з цього питання полягають в тому, що:

1)    розуміючи структуру потреб та знаючи причини змін цієї структури, ми має змогу прогнозувати зміни у споживанні своєї родини, близьких чи просто знайомих нам людей;

2)    розрахувавши структуру споживання (частку витрат на задоволення окремих потреб) і порівнявши її зі структурами раціонального споживання  (рекомендованими фахівцями), можна запропонувати напрями вдосконалення процесу споживання, фактичного вдосконалення задоволення потреб.

Зазначені можливості стають зрозумілими, тоді, коли ми дізнаємось:

 • що таке потреби та споживчі блага як засоби їхнього задоволення;
 • як класифікують потреби та споживчі блага;
 • що спонукає споживача у його виборі певних товарів, продукції чи послуг.

Пояснює  учень групи № 12 Кривогуб  Владислав Петрович.

Споживчий кошик переглянули і доповнили

Востаннє вміст споживчого кошика в Україні переглядали більш як півтора десятка років тому, у квітні 2000-го. Зростання споживчого попиту, звичайно, перебувало змін і доповнень, і кошик щоразу намагалися відкорегувати. Міністерство економічного розвитку готувало відповідні проекти постанов Кабміну в 2005-му, потім у 2010 році… Але потрібне рішення було прийняте лише зараз. Отже, спробуємо з’ясувати, що ж тепер містить споживчий кошик?

«Кошик» для харчів, товарів і послуг

Перелік усього, з чого складається оновлений кошик споживача, міститься в постанові Кабміну від 11 жовтня 2016 року №780 «Про затвердження наборів продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення».

Шукати там якихось особливих розкошів, звичайно, не варто. Перелік містить лише те, що потрібно для людини, аби вона могла вижити. Загалом у нього закладено три набори: харчів, послуг і різноманітних непродовольчих товарів, зокрема одягу, меблів тощо, без яких неможливо обійтися. Звичайно, їх формували відповідно до віку і статі: окремо для дітей до 6 років; для дітей віком від 6 до 18 років; для дорослих чоловіків (жінок) і для тих, хто вже втратив працездатність.

Ці набори було визначено з урахуванням змін у соціально-демографічних характеристиках  домогосподарств України та фактичної структури споживання, що відбулися за останні роки.

Що всередині?

Якщо розглянути ці набори більш докладно, можна побачити, що цього разу уряд збільшив обсяги споживання деяких продуктів харчування (крупи, риба, фрукти) та кількість окремих товарних позицій у наборах непродовольчих товарів (одяг, взуття) і скоротив терміни їх використання. Переглянуто також набори предметів першої  необхідності, санітарно-гігієнічного призначення та ліків, житлово-комунальних послуг і послуг зв’язку.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про прожитковий мінімум» сформовані набори харчування, непродовольчих товарів і послуг пройшли науково-громадську експертизу за участю Мінсоцполітики, Мінфіну, МОЗ, Мінекономрозвитку та спільних представницьких органів профспілок і роботодавців.

Суттєвих відмінностей від попереднього споживчого кошика не так багато, але вони є. Зокрема, порівняно з 2000 роком дещо збільшився поживний склад середньодобового набору продуктів харчування для осіб, які втратили працездатність: з 2008,9 до 2072,8 Ккал на день. Відбулося це за рахунок того, що новий кошик містить, наприклад, морепродукти, яких раніше не було. Також з’явилися в переліку чай, кава, спеції…

У мінімальному наборі побутового та господарського призначення новими є телевізор LED, стаціонарний телефонний апарат. Побутову пральну машину вперше було згадано без уточнення, що мається на увазі невеличка машина типу «Малютка».

Збільшено також кількість деяких предметів у мінімальному гардеробі, зокрема це натільна білизна, плавки та купальники (останніх, до речі, в попередньому переліку взагалі не було).

І дуже суттєво, більш ніж на десять позицій, доповнено перелік ліків. У ньому з’явилася такі важливі для людей похилого віку медикаменти, як корвалол і дротаверин, лоратадин, нимесулід, ібупрофен, краплі для очей тощо.Не забули й про лейкопластир, джгут і медичний термометр.

Цікаво, що на відміну від попереднього споживчого кошика, в якому товари та послуги було закладено для однієї середньо статичної сім’ї, цього разу кількість і терміни використання розраховували для окремої особи.

Тому, наприклад, нова кількість споживання комунальних послуг відрізняється від тієї, що була раніше. Зокрема, електропостачання до 90 кВт/год для особи на місяць. Попередній показник для квартир, обладнаних газовою плитою, був 110 кВт/год, але для середньо - статистичної родини, і це, звичайно, було значно менше.

База прожиткового мінімуму

Одразу зауважимо: зміст і наповнення споживчого кошика – справа надзвичайно відповідальна. Без нього неможливо було б визначити такий соціально важливий показник, як прожитковий мінімум, що застосовується для оцінювання рівня життя в Україні. Зокрема, коли треба встановити рівень мінімальної зарплати чи пенсії, для розрахунку беруть прожитковий мінімум. Він також потрібен для визначення права на соціальну допомогу тощо. Без прожиткового мінімуму в цілому  неможливо обійтися під час  формування державного бюджету.

Водночас треба розуміти, що бюджет країни має бути збалансованим, тобто видатки мають відповідати обсягам надходжень. Тому під час підготовки проекту державного бюджету Міністерство соціальної політики надає  Міністерству фінансів пропозиції щодо  затвердження прожиткового мінімуму виходячи з його фактичного розміру, але…Остаточне рішення приймається все ж з урахуванням бюджетного законодавства. Тому наразі маємо ситуацію, коли встановлений розмір прожиткового мінімуму суттєво відрізняється від фактичного, складеного з вартості споживчого кошика.

Джерело: Світлана Головіна «Споживчий кошик переглянули і доповнили». Пенсійний кур’єр № 48(706) 2 грудння 2016 ТИЖНЕВИК ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ


Кабінет економіки: «Обмеженість виробничих ресурсів і проблема вибору. Закономірності економічної поведінки виробника»


Можливості практичного застосування знань з цього питання полягають в тому, що:

1)    опанувавши ідею альтернативного використання ресурсів, ми маємо змогу побудувати власну криву виробничих можливостей і визначити різні варіанти прийнятого розподілу часу;

2)    якщо ми вже займались якоюсь справою і змушені вирішувати питання про обсяги пропозиції певних товарів або послуг, то ми зможемо, в даному випадку, скористатися методом зіставлення граничних витрат виробництва та виручки від реалізації.

Можливості практичного застосування економічних знань стають зрозумілими, тоді, коли ми дізнаємось:

 • які наслідки має обмеженість ресурсів та що таке вибір альтернативних варіантів їх використання;
 • що таке «крива виробничих можливостей», чому вона може змінювати своє розміщення на графіку;
 • що визначає економічну поведінку виробника;
 • як розкрити зміст фундаментального економічного закону спадної продуктивності факторів (ресурсів) виробництва.

Пояснює учень групи № 16 (1курс)   Кравченко Анатолій Миколайович.

Як  прогодувати сім`ю з півтори сотки.

Урожай у 4-5 і більше разів вищий, ніж за звичайної агротехніки

Це не фантастика,  Міжнародний експерт ООН доктор   Д. Міттлайдер  на ділі довів у 35 країнах світу ,   що такі врожаї одержувати цілком до снаги кожному регіону .

У чому ж суть його методу.

Все дуже прозаїчно й просто.  По –перше,збалансоване живлення рослин мінеральними сумішами.  По –друге,  вузькі грядки  (45 см )  із широкими проходами-доріжками від  ( 60 до 105 см )  між ними і плюс до всього вирощували овочів тільки через розсаду.

«За» і «проти»

Звичайно є й у нас послідовники нового методу, але їх  поки мало.  У чому причина?!

Насамперед викликають внутрішній  психологічний протест самі грядки.  Це що ж виходить!  Ми намагаємося раціонально використати кожен клаптик землі,  а тут дві третини її  «гулятиме»!

Але не поспішаєте протестувати.   По-перше,  грядки розміщуються на одному  місці постійно , рік у рік.   Це дає змогу вносити добрива  (за Міттлайдером -поживні суміші)  не взагалі по всій ділянці,  а адресно,   безпосередньо під рослини на грядці.  Посіви ущільнені,застосовується сортове насіння.

Все це й уможливлює  гарантовано високі врожаї.   Та з бур`яном на таких грядках боротися набагато легше.

Новий метод приваблює,  але є гальмуючі моменти.   Наприклад,   склад грунту.   Здебільшого ми судимо про нього поверхово, так, на око.  По можливості,  намагаємося підвищити родючість завдяки внесенню гною та компосту.  Навіть кислотність в основному визначаємо за  наявністю на  ділянці рослин - індикаторів .

Але як же тоді визначити кількість і склад поживних сумішей для своїх ділянок ?  Доктор Міттлайдер  застосовує свої власні  поживні суміші.  Зробити не важно:  до їхнього складу входять азот,  калій,  фосфор, кальцій, мікроелементи.  До речі, можна купувати вже готові:  кристаліти,   гумати,   флору. А Міттлайдер вирощує овочі тільки на нейтральному грунті - 75% піску і 25% тирси.  А  без точного визначення складу грунту така агротехніка неможлива.

Та й як «уписати» в міттлайдерівські суміші застосування таких добрив як пташиний послід, настій бур`яну у бочках, сидерати.  І ще не відомо,  як поставляться до нововведення дощові черви на ділянці.

Крім того,  навіть на десятьох сотках зробити ці самі грядки - величезна робота.  Добрив знадобиться безліч.

Проте,  якщо є бажання,  можна взяти на озброєння метод доктора Міттлейдера, звісно, з урахуванням місцевих умов і можливостей .  Головне,  що в ньому приваблює, - висока культура землеробства й такий же високий запрограмований урожай.


Кабінет економіки: «Обмеженість виробничих ресурсів і проблема вибору. Закономірності економічної поведінки виробника»


Можливості практичного застосування знань з цього питання полягають в тому, що:

1)    опанувавши ідею альтернативного використання ресурсів, ми маємо змогу побудувати власну криву виробничих можливостей і визначити різні варіанти прийнятого розподілу часу;

2)    якщо ми вже займались якоюсь справою і змушені вирішувати питання про обсяги пропозиції певних товарів або послуг, то ми зможемо, в даному випадку, скористатися методом зіставлення граничних витрат виробництва та виручки від реалізації.

Можливості практичного застосування економічних знань стають зрозумілими, тоді, коли ми дізнаємось:

 • які наслідки має обмеженість ресурсів та що таке вибір альтернативних варіантів їх використання;
 • що таке «крива виробничих можливостей», чому вона може змінювати своє розміщення на графіку;
 • що визначає економічну поведінку виробника;
 • як розкрити зміст фундаментального економічного закону спадної продуктивності факторів (ресурсів) виробництва.

Пояснює учень групи № 16 Асламович Сергій  Юрійович.

Грунт – для росту і розвитку.

Усі овочеві культури дуже вимогливі до родючості грунту. Грунти повинні містити достатню кількість поживних речовин  у розчинному стані, легко вибрати й затримувати в собі воду, добре  провітрюватись і забезпечувати більший доступ кисню, потрібного для розвитку коренів та мікроорганізмів. Якість грунту визначається рівнем родючості. Вищі врожаї вирощують на структурних  грунтах.  Добра структура грунту створюється при достатній кількості гумусу, вапна, глинистих частинок, що склеюють окремі складові (пісок, пил, глину, перегній) у міцні грудочки.

Як самостійно визначити тип грунту?

За механічним складом грунту України поділяють на глинисті, суглинкові,  піщані та супіщані. Визначити механічний склад  грунту дуже просто . До жмені грунту, взятого з верхнього  шару (0-20 см), додають воду і розмішують  до тістоподібного стану. З приготовленої маси розкачують шнур і згортають його в кільце. Якщо шнур тріскається – грунт суглинистий , якщо ні – глинистий. З піщаного грунту тісто не утворюється. Глинисті грунти багаті на поживні речовини, але мають погані фізичні властивості. Вони повільно прогріваються, містять велику кількість мулу, недостатньо гумусу, тому запливають і сильно ущільнюються. Після дощів на них утворюється кірка, яка погіршує доступ  повітря до коренів. Щоб поліпшити їх родючість, потрібно систематично вносити органічні добрива (гній, різні компости ) по 3-4 кг на 1 м. кв. під оранку або перекопування.

Суглинкові грунти характеризуються найсприятливішими для розвитку рослин  фізичними властивостями: мають чітко виявлену зернисту структуру, добре вбирають воду і провітрюються, багаті на поживні речовини в доступній для рослин формі. Це найкращі грунти для вирощування овочевих культур .

Піщані грунти малородючі, але добре прогріваються. Водопроникність їх дуже висока і тому поживні речовини легко вимиваються водою в нижні шари. Для їх поліпшення слід вносити органічні добрива з розрахунку 1,5-2,0 кг на 1 м. кв.  під перекопуванням грунту восени та стільки ж навесні. Не можна вносити підвищених норм мінеральних добрив без внесення органічних. Мінеральні значно підвищують концентрацію солей, що негативно позначається на рості й розвитку рослин.

Супіщані грунти містять більше поживних речовин та краще утримують вологу,  ніж піщані. При відповідному удобренні вони придатні для вирощування всіх овочевих культур .


Кабінет економіки:«Обмеженість виробничих ресурсів і проблема вибору.

Закономірності економічної поведінки виробника»


Можливості практичного застосування знань з цього питання  полягають в тому, що:

1)    опанувавши ідею альтернативного використання ресурсів, ми маємо змогу побудувати власну криву виробничих можливостей і визначити різні варіанти прийнятого розподілу часу;

2)    якщо ми вже займались якоюсь справою і змушені вирішувати питання про обсяги пропозиції певних товарів або послуг, то ми зможемо, в даному випадку, скористатися методом зіставлення граничних витрат виробництва та виручки від реалізації.

Можливості практичного застосування економічних знань стають зрозумілими, тоді, коли ми дізнаємось:

 • які наслідки має обмеженість ресурсів та що таке вибір альтернативних варіантів їх використання;
 • що таке «крива виробничих можливостей», чому вона може змінювати своє розміщення на графіку;
 • що визначає економічну поведінку виробника;
 • як розкрити зміст фундаментального економічного закону спадної продуктивності факторів (ресурсів) виробництва.

Пояснює учень групи 12 Халімон Ярослав Анатолійович.

Розумне землеробство: Освоєння цілинної ділянки.

Навесні або влітку задернілу ділянку перекопують на глибину 10 см , при  цьому перевернуту дернину ретельно  розбивають лопатою й залишають до осені. Восени ділянку перекопують повторно на глибину 20см. При цьому подрібнена дернина, потрапляючи в нижній шар грунту ( 18-20см) , не  проростає й перепріває.

Наступної весни обробіток цілини зводиться до перекопування грунту на глибину 10-15см, щоб унесені восени органічні добрива  й дернина залишалися в нижньому шарі й не були вивернуті лопатою на поверхню.  Після перекопування грудки  розбиваються граблями, скородять, після чого висівають або саджають рослини.

Восени після збирання врожаю грунт  перекопують на повну глибину родючого шару. До цього часу дернина вже розкладеться й кореневий бур`ян  весь згине.

Подальший обробіток такий же, як на освоєних грунтах.

Удобрюємо землю: внесення пташиного посліду

Пташиний послід – повне органічне добриво. За вмістом поживних речовин перевершує гній; за швидкістю дії городні культури й плодові дерева не поступається мінеральним добривам.

Пташиний послід у чистому вигляді вносять восени або напровесні під перекопуванням з розрахунку 0,2-0,3 кг на 1м3.

Для підживлення саду найчастіше його використовують у рідкому вигляді.

Бочки або іншу ємкість на 1/3 заповнюють пташиним послідом і до самого верху заливають водою. Вміст кілька разів перемішують і залишають на 2-4 доби.

Перед застосуванням бовтанку розбавляють 3-4 кратно водою й уносять у ямки під дерева з розрахунку 1-1,5 відра на 1м2.

Підживлення можна  виконати інакше: 1-2 кг посліду розвести у відрі води й уносити в кількості 1,5 л на 1м2 у канавки, які потім засипають землею.


Кабінет економіки: «Гроші, їх функції та види»


Можливості практичного застосування знань за даною темою полягають в тому, що:

1)знаючи форми сучасних грошей та ті переваги, які надають власникові різні замінники грошей, можна у різних ситуаціях доцільно скористатися цими замінниками;

2)розуміючи процедуру сучасних грошей, можна передбачити ті зміни в їхній суспільній корисності, а отже, і стійкоті, які пов`язані зі змінами в економіці загалом. До останніх, зокрема, належать скорочення (збільшення) обсягів виробництва і наповнення ринків товарами, додатковий випуск готівкових грошей, авторитет уряду всередині країни, за кордоном тощо.

Можливості практичного застосування економічних знань стають зрозумілими, тоді, коли ми дізнаємось:

 • які функції виконують гроші в економіці;
 • в яких формах вони існували раніше та існують нині;
 • як оцінюють грошову масу (пропозицію грошей);
 • що визначає суспільну цінність грошей.

Учениця групи № 26 Мельник Юлія Миколаївна доповнює матеріал теми нижченаведеними роздумами: «Гобсек»  Оноре  де  Бальзака: гроші, роль  у  суспільному  житті  та  їхня  влада  над  людьми.

«Гобсек» - це  ключова  повість  О. де  Бальзака  для  розуміння  суті  і  значення  грошей. Вона є  ключовою, так  би  мовити  центральною  темою  усієї  творчості  всесвітньовідомого  письменика.  Оноре  де  Бальзак пропонує  нам  для  розгляду  основні  положення  життєвої  філософії  головного  герою  твору  лихваря   Гобсека.

«На  світі  немає  нічого  постійного. Існують  лише  умовності – свої для  кожного  клімату». Таким  чином, перша  теза  Гобсека – це  відносність  усіх  цінностей. Більше  того, їхня  залежність   від  оточення. Мораль і  релігія, самопожертва  і  альтруїзм. Що  вони  значуть  для  Гобсека? Для  нього  це  пусті  слова. За  ними  він  бачить звичайний  інстинкт. Інстинкт, який  між  іншим, і є  чимось  постійним та  непорушним. Інстинкт  самозбереження. «В  суспільствах  європейської  цивілізації  його  називають  особистим  інтересом». На  думку  Гобсека, саме  особистий  інтерес  визначає основні  форми  існування  кожного  в  суспільстві. Яка  ж  головна? Головна з  них – це  протистояння  егоїстичних  інтересів. «Ну а  щодо  звичаїв, - зазначає  Гобсек, - то  люди скрізь   однакові: повсюди  точиться  боротьба  між  бідними  та  багатими, повсюди  вона  неминуча». Лихвар – філософ   робить  свій  головний  висновок, який  полягає  в  тому, що треба  у  житті  спиратися  на  щось  таке… Яке?  Таке, що  дасть  змогу задовольнити  власний  егоїзм і  керувати  іншими. Що  ж  це  може  бути?  Ця  сила – золото! «Щоб здійснити  свої  примхи, ми  потребуємо  часу, засобів  і  зусиль. Так от, у  золоті  все  це є  у  зародку, і  воно все  дає  у  житті». Дійшовши  такого  висновку, Гобсек підкоряє  своє  життя золоту. Життя – служінню  золоту!  Він  запроваджує  цілу   систему  самовиховання. В  решті – решт Гобсек – це один із  справжніх   володарів  Парижа. Театр  життя  перед  ним.  Він спокійно і з  насолодою споглядає  «вистави»  цього  життя  з  вершин  власних  філософських  принципів. «Так от, усі  людські  пристрасті, розпалені зіткненнями  інтересів  у  вашому  нинішньому  суспільстві, проходять  переді  мною, і я  влаштовую  їм  огляд, а  сам живу  спокійно. Тобто вашу  наукову  допитливість, своєрідну  боротьбу, в якій  людина  завжди  зазнає  поразки,я замінюю  вивченням  усіх  потаємних  пружин, що рухають  людством. Одне  слово, я  володію  світом, не  стомлюючи себе, а  світ  не  має  наді  мною  ніякої  влади».

Слова  Гобсека – це  неприхована  позиція  самого  автора. Принцип  егоїзму. Саме  гроші   вивітлюють  цей  основний  людський  інстинкт. І Гобсек, як  і  Оноре  де  Бальзак – це  глядачі   театру  життя. Вони  зайняли  позицію відстороненого  спостерігача.  Таким  чином, велетенський роман – епопея самого  Бальзака – це  ніщо інше, як  низка  картин  людських  пристрастей, «розпалених  зіткненням  інтересів».

Доля  Анастазі де  Ресто, яка  живе  лише для  власної  насолоди – це переконливий  показ  впливу  матеріальних  чинників  на  поводження  людини і  золота, як  визначальної  сили  життя. Оноре де  Бальзак  показує, як за  блискучою  зовнішністю  світської  красуні  ховається  розбещена і хтива самиця. Показ  її  фінансових  справ, її  приватного  життя – і  приховане  стає  явним!  Звідси  головний  принцип ставлення  Гобсека  до життя – він  режисер і  глядач  драми  людського  життя. Що  дозволяє  йому  бути таким? Знання і  використання  різноманітних  фінансових  важелів. Саме  приклад  Анастазі   де  Ресто доводить  читачеві, що   лихвар, як і  йому  подібні, має  абсолютну  владу  над  світом. Безумовно, Гобсек – видатна  постать. Він  знає  життя і  бачив світ. Гобсек – це романтична  біографія, глибокий  аналітичний розум. Розум – здатний  оцінити рівень  особистості  інших. Це виняткова  обдарованість. В  той  же  час, Гобсек – сам  заручник  власної  жадоби  до  золота. До  речі, як його  жертви. Внаслідок цього, він  розігрує  ще  одну  трагікомедію  на  виставі  цього  життя. «Це  була  людина – автомат, яку щоранку  накручували». Більше  того: «Якщо  людяність, спілкування з  ближніми  вважати  релігією, то  Гобсек у  цьому  відношенні  був  атеїстом». Придбавши  дешево  фамільні  діаманти  де  Ресто, герой  Оноре  де  Бальзака «підхопився  на  ноги і  пустився  в  танець, приказуючи: «А  діаманти в  мене! Діаманти  тепер  мої! Чудові  діаманти! Бездоганні  діаманти!...»

В цілому, повість  «Гобсек» - це  майстерність і вміння, наочність і  правильність   використання  побутових  деталей  як  засобу проникнення у  внутрішній  світ  героїв. Розкриваючи  маніакальну  пристрасть героя  до  золота  Оноре  де  Бальзак  підсумовує: «Дім  та  його  мешканець  пасували  один  до  одного – як  ото  скеля  та  приліплена  до  неї  устриця».

Який  же  головний  висновок  для  нас? Всесвітньовідомий  письменик  показує, що культ  матеріального і  одночасно  байдужість до  моральних  проблем нівечать   людські  душі. Використовуючи  власний  літературний  стиль  Оноре  де  Бальзак   переконливо  доводить  і  інше, обернене. Не  всі сучасні  йому  люди обов`язково  зіпсовані. Дехто з  них може  піднестися  до  рівня  СПРАВЖНЬОГО  ідеалу. Яким  чином?  І на  це  дає  відповідь  Бальзак. Завдяки  самодисципліні  й  обмеженню  тваринних  інстинктів.


Кабінет економіки:«Обмеженість виробничих ресурсів і проблема вибору. Закономірності економічної поведінки виробника»


Можливості практичного застосування знань полягають в тому, що:

1)    опанувавши ідею альтернативного використання ресурсів, ми маємо змогу побудувати власну криву виробничих можливостей і визначити різні варіанти прийнятого розподілу часу;

2)    якщо ми вже займались якоюсь справою і змушені вирішувати питання про обсяги пропозиції певних товарів або послуг, то ми зможемо, в даному випадку, скористатися методом зіставлення граничних витрат виробництва та виручки від реалізації.

Можливості практичного застосування економічних знань стають зрозумілими, тоді, коли ми дізнаємось:

 • які наслідки має обмеженість ресурсів та що таке вибір альтернативних варіантів їх використання;
 • що таке «крива виробничих можливостей», чому вона може змінювати своє розміщення на графіку;
 • що визначає економічну поведінку виробника;
 • як розкрити зміст фундаментального економічного закону спадної продуктивності факторів (ресурсів) виробництва.

Пояснює ученень групи № 13 Гальчинський Віталій.

Як заощаджувати на електриці

Перший ефективний спосіб – заміна ламп розжарювання на компактні люмінесцентні лампи. Вони ж – енергозберігаючі. Використання таких ламп у побуті – це збільшення ефективності освітлення й економія грошей. При використанні енергозберігаючої лампи щорічна економія на 1 лампу становить 60-90 гривень. Другий ефективний спосіб полягає в правильному виборі побутової техніки. Вся вона підрозділяється на класи енергоспоживання від А до Е (літера латинські), зустрічаються також класи F і G. Холодильник класу G буде дешево коштувати, але при цьому витрачати багато енергії вхолосту. Для економії намагайтеся використовувати техніку класу А і вище (недавно з’явилися А+ і А++). Пам’ятайте, що електрообігрівачі поглинають велику кількість електроенергії, тому добре утеплюйте вікна й двері. Якщо у вас електроплита, використовуйте каструлі з діаметром днища, рівним діаметру конфорок електроплит. Це дозволить заощадити електроенергію при готуванні їжі.

Як вибрати енергозберігаючу лампу

Найбільш досконалими джерелами світла сьогодні вважаються енергозберігаючі лампи; вони  складаються з електронного блоку, цоколя й люмінесцентної лампи, тому їх часто називають просто люмінесцентними лампами. Енергозберігаючі лампи більші за розміром, ніж звичайні. Тому зверніть увагу, чи поміститься обрана вами люмінесцентна лампа у ваш світильник. Є дві основні форми таких ламп: U-подібна й у вигляді спіралі. Форма лампи не впливає на її роботу, але спіралевидні лампи трохи дорожчі, ніж U-подібні, оскільки процес їхнього виробництва більш складніший.
Енергозберігаючі лампи бувають різної потужності: від 3 до 85 Вт. Зважаючи на те, що світлова віддача енергозберігаючих ламп вища, ніж у звичайних, приблизно в 5 разів, вибрати необхідну потужність люмінесцентної лампи потрібно, виходячи з такої пропорції: там, де ви використовували лампочку розжарювання потужністю 100 Вт, вистачить енергозберігаючої лампи потужністю 20 Вт.

Перед покупкою лампи перевірте тип цоколя вашого світильника. Більшість люстр, що підвішуються до стелі, мають цоколь Е27, у невеликих світильниках і бра застосовують небагато менший за розміром цоколь Е14. Ще одною унікальною характеристикою енергозберігаючих ламп є їх колірна температура , що визначає колір лампи: 2700 К – м’яке біле світло, 4200 К – денне світло, 6400 К – холодне біле світло. Чим нижча колірна температура лампи, тим ближчий колір до червоного, чим вища – до синього. Тому перед покупкою визначте, який колір світла влаштовує вас найкраще (або підійде до колірної гами інтер’єру), і виберіть лампу з відповідною колірною температурою. Варто також знати, що потужність, тип цоколя й колірна температура енергозберігаючих ламп вказують на упаковці. Наприклад, специфікація лампи виробництва DeLux: ESS-02A 15WE146400K означає, що це лампа потужністю 15 Вт, з маленьким цоколем (Е14), що випромінює холодне біле світло (6400 К).

Переваги енергозберігаючих ламп

Економія енергії. В енергозберігаючої лампи світлова віддача приблизно в 5 разів більша, ніж у традиційної лампочки розжарювання. Наприклад, енергозберігаюча лампочка потужністю 20 Вт створює світловий потік, що дорівнює світловому потоку звичайної лампочки розжарювання 100 Вт. Причому в процесі довгої експлуатації від звичайної лампочки світловий потік згодом зменшується через вигоряння вольфрамової нитки розжарювання, і вона гірше освітлює кімнату, а в енергозберігаючих ламп такого недоліку немає.


Довгий термін служби. У порівнянні з традиційними лампочками розжарювання, енергозберігаючі лампи служать у кілька разів довше. Звичайні лампочки розжарювання виходять із ладу через перегорання вольфрамової нитки. Енергозберігаючі лампи служать набагато довше від ламп розжарювання,  в середньому в 5-15 разів. Їх зручно застосовувати в тих місцях, де утруднений процес заміни лампочок, наприклад, у приміщенні із високими стелями або в люстрах зі складними конструкціями.


Низька тепловіддача. В енергозберігаючих лап вся витрачена електроенергія перетворюється на світловий  потік, при цьому лампи виділяють дуже мало тепла. У деяких світильниках небезпечно використовувати звичайні лампочки розжарювання через те, що вони, виділяючи велику кількість тепла, можуть розплавити пластмасову частину патрона, прилягаючі проводи або сам корпус. Тому енергозберігаючі лампи просто необхідно використовувати у світильниках з обмеженням рівня температури.


Більша світловіддача. У звичайній лампі розжарювання світло йде тільки від вольфрамової спіралі. Енергозберігаюча лампа світиться по всій своїй площі, завдяки чому світло виходить м’яке і рівномірне, більше приємне для очей і краще поширюється по приміщенню.


Вибір бажаного кольору. Завдяки різним відтінкам люмінофору, що покриває корпус лампочки, енергозберігаючі лампи мають різні кольори світлового потоку. Це може бути м’яке біле світло, холодне біле, денне світло й т. д.

Недоліки енергозберігаючих ламп

Напевно, єдиним недоліком енергозберігаючих ламп є їх досить висока вартість. Найкращими й, відповідно, найдорожчими вважаються лампи виробництва OSRAM, PHILIPS, DeLux. Є ще одна особливість застосування енергозберігаючих ламп, яку потрібно віднести до недоліків. Енергозберігаюча лампа наповнена усередині парами ртуті. Ртуть вважається найнебезпечнішою отрутою. Тому дуже небезпечно розбивати такі лампи у приміщенні. Варто бути дуже обережними при їх використанні. З тієї ж причини енергозберігаючі лампи можна віднести до екологічно шкідливих, і тому вони вимагають спеціальної утилізації. Жаль тільки, що при покупці клієнтові не повідомляють, куди запроторювати лампи, що вийшли з ладу. До недоліків цих ламп відноситься й те, що фаза розігріву в них триває до 2 хвилин, тобто їм знадобиться якийсь час, щоб розвити свою максимальну яскравість. Також у енергозберігаючих ламп зустрічається мерехтіння.

Світло у вашому домі

Природне освітлення вашої квартири визначне плануванням і цілком залежить від розташування вікон. Існують дві традиційні системи освітлення – локальна й парадна. Для першої служать бра, настільні лампи й торшери, що виділяють певні ділянки кімнат, а для другої – люстри, що опромінюють все приміщення в цілому. У сучасних житлових приміщеннях усе рідше зустрічається центральна організація інтер’єру. Сьогодні в моді більш зручне планування. Квартира розбивається на окремі функціональні зони – відпочинку, їжі, роботи. Наявність у центрі приміщення традиційної люстри необов’язкова. Її цілком можна замінити невеликими джерелами світла, розміщеними в різних частинах кімнати. В американців все освітлення оселі побудоване на бра. Люстр вони практично не застосовують. Як це не парадоксально, насиченість квартири настільними світильниками дозволяє заощаджувати гроші – адже людина завжди перебуває тільки в одному місці, а повна ілюмінація вмикається тільки до приходу гостей.

Електродіагностика

У вас погасло світло, лопнула лампочка, не ввімкнулися пилосос, пральна машина, чайник? Причина може бути в замиканні в мережі, ушкодженні якого-небудь проводу в електропроводці або самому побутовому приладі, а полиці розетки або вимикача. При замиканні звичайно спрацьовують запобіжники або пристрої захисного відключення на розподільному щитку. Такого пристрою немає на лічильниках старого зразка (з керамічними пробками), і якщо останні починають іскрить, терміново викликайте майстра, щоб він вирубав світло в загальній щитовій будинку й виправив поломку. Деякі несправності при замиканні в проводці можна усунути самому (при вимкненому рубильнику!). Вогнище замикання звичайно виявляється після перегріву проводів у певному місці, горіння, іскріння. Коли, приміром, перемкнули клеми й гвинти, а два  окремих проводи випадково з’єдналися, їх треба роз’єднати й ізолювати один від одного. Несправності розетки й вимикача виявляються також після нагрівання чи іскріння.

Допоможе індикаторна викрутка

У випадках, коли неясна причина несправності електропроводки, придасться індикаторна викрутка. Вона допоможе знайти провід, що не працює. Якщо при дотику інструмента до одного з проводів електричної мережі лампочка викрутки світиться, виходить, причина поломки в побутовому приладі, а не в мережі. Якщо лампочка не горить, виходить, десь ушкоджений кабель. До речі, при користуванні індикаторної викруткою, незважаючи на її ізольовану ручку, необхідна особлива увага. Ненавмисно доторкнувшись робочою частиною викрутки до двох проводів  одночасно, ви влаштуєте коротке замикання. У схованій мережі (в стінах, підлогах, перекриття і т.п.) знайти несправність може тільки фахівець за допомогою спеціального устаткування. Не варто також намагатися лагодити поломані розетки, штепселі й вимикачі – звичайно вони не підлягають ремонту, тому доцільніше купити нові. Перед будь-яким ремонтом і монтажем обов’язково вимкніть струм на розподільному щитку.

Обрив у відкритій електропроводці

Перед тим як з‘єднати проводи, зачистіть їх кінці від ізоляції ножем або бокорізом. Найбільш зручний спосіб з’єднання проводів (а для фіксації мідного з алюмінієвим взагалі єдиний) -  кріплення за допомогою клем. Виготовляють їх з матеріалів, що мають гарну електропровідність. Клеми бувають різних видів. Гвинтові являють собою порожнину або ж  одну-дві пластинки. У них по обидва боки вставляються проводи, які потім затискаються гвинтами. Обов’язкова умова такого з’єднання – проводи не повинні стискатися один із одним. Пружинні клеми кріплять проводи пружиними затискачами. Можна з’єднати проводи, припаявши їх один до одного. Але паяти в домашніх умовах можна тільки мідні проводи. Метод спаювання використовується в тому випадку, якщо не можна застосовувати клеми (з-під штукатурки стирчить занадто короткий шматок проводу і його довжини не вистачає, щоб з’єднати клемою). Припаюють проводи трьома способами: з’єднуючи встик, внахлест і шляхом скручування.

Враховуйте можливості вашої електромережі

Багато сучасних побутових приладів і пристроїв багатофункціональні за своїми характеристиками й працюють із високою потужністю, і не всяка розетка або мережа здатна впоратися з таким навантаженням. У деяких старих будинках дотепер стоять лічильники на 10 А, розраховані на потужність до 2,2 кВт. У той же час тільки для однієї сучасної пральної машини необхідно 2 кВт. Зрозуміло, що, не замінивши лічильник, нічого встановити не вийде. Важливо грамотно порівняти енергетичні потреби електроприладів з можливостями електромережі. На розподільному щитку на кожній із пробок написані значення струму й напруги (6,3 А і 250 В). Якщо сумарна потужність одночасно увімкнутих приладів буде більшою від граничної потужності пробки (1575 Вт = 6,3 А х 220 В), спрацюють запобіжники, й у квартирі відключиться електрика. Тому важливо заздалегідь прорахувати, чи витримає автомат усю увімкнену техніку.

Побутова техніка й заземлення

Для кожного електроприладу потрібна відповідна розетка. Всі вітчизняні розраховані на силу струму 6,3 або 10 А (витримують 1386 Вт). Для підключення потужніших пристроїв потрібні євророзетки на 16 А (витримують 3520 Вт). Вони мають більш широкий отвір для штирка вилки діаметром 4,8 мм (вітчизняні – 4 мм). Пральні машини, холодильники, нагрівачі, комп’ютери повинні бути обов’язково заземлені. Інакше при ушкодженні в проводці прилад ударить струмом. Сучасна побутова техніка оснащена вилкою з нульовим захисним проводом. До неї додається заземлена розетка, що відрізняється від звичайної наявністю 3-го заземленого контакту. Незаземлені прилади обов’язково заземліть нульовим захисним проводом, він підключається до спеціальної клеми в щитку. Якщо на щитку у квартирі немає зануляючої клеми, прокладіть магістраль від щитка на сходовій клітці. Не можна підключати нульовий заземлюючий провід до труб центрального опалення, водопровідних і газових магістралей.

Вибір проводки

Оснащення квартири електропобутовими приладами вимагає безліч різних проводів і кабелів. При установці силових приладів обов’язково враховуйте діаметр перетину проводу. При малих значеннях сили струму перетин мідної жили повинен бути не менший 1 , а алюмінієвої - 2. При досить великих струмах перетин проводу вибирають за напругою, що підключається. Звичайно виходить із того, що навантаження величиною 1 кВт вимагає 1,57  перетину жили. Звідси виливають наближені значення  перетину проводу, яких дотримуються при виборі його діаметра. Для алюмінієвих проводів це 5 А на 1 , для мідних – 8 А на 1. Урахуйте, з низки кращих величин перетинів (0,75; 1; 1,5; 2,5; 6  і т.д.) для алюмінієвих проводів перетин вибирають на щабель вище, ніж для мідних, тому що їх провідність становить приблизно 62% провідності мідних. Так, якщо за розрахунками для міді потрібно величина перетину 2,5 , то для алюмінію – 4 , якщо ж для міді потрібно 4, то для алюмінію – 6  і т.д.

Локальне освітлення в квартирі

Воно створює настрій у кімнаті – робочий, інтимний, святковий. Локальне джерело світла, крім естетичного, носить ще й функціональний характер. Наприклад, центром притягання в передпокої є дзеркало, біля якого чепуряться й гості, і домашні. Установіть бра по обидва боки дзеркала на рівні голови. Вище – не можна,тому що тінь, яка падатиме від них, затемнить відбиття. У спальні світильники можуть розташовуватися як на при ліжкових тумбочках, так і прикріплятися до стіни. Завдяки шарнірам, вони дозволять міняти спрямованість освітлення залежно від положення читаючого. Для таких ламп рекомендується непрозорі абажури, щоб не сліпити очі мирно сплячій поруч людині. Для створення інтимної атмосфери скористайтеся світильником з колірним підсвічуванням. На кухні додаткові світильники необхідні над робочим місцем. Звичайні галогенні або люмінесцентні лампочки, прикріпленні під верхнім рядком шафок, істотно полегшують роботу.

Як розрахувати необхідну потужність енергозберігаючої лампи?

Потужність енергозберігаючої лампи зазначена на упаковці. При заміні лампи розжарювання на енергозберігаючу можна орієнтуватися на наступне співвідношення: якщо потужність лампи розжарювання 35 Вт, то потрібна енергозберігаюча лампа потужність 7 Вт, відповідно 55 і 11 Вт, 100 і 20-25 Вт, 125 і 25 Вт, 200 і 40 Вт.
Чи шкідливі СВЧ-печі?
Усі побутові приклади, що працюють із використанням електричного струму, є джерелами електромагнітних полів (ЕМП). СВЧ-печі – одні з найбільш потужних джерел ЕМП. Значення магнітного поля тісно пов’язані з потужністю приладу: чим вона вище, тим вище магнітне поле при його роботі. За санітарними нормами не рекомендується встановлювати СВЧ-печі на рівні голови, особливо поруч із місцями, де сидять діти. Зона, припустима для тривалого перебування людини біля СВЧ-печі, пральних і посудомийних машин, телевізорів, - 1,5 м.

Як утеплити свій дім

Зима. За вікнами вітер. Потяг колише фіранки… Батареї гарячі, але у квартирі холодно. Увімкнено електрообігрівач, лічильник слухняно відраховує кіловати. Ви сидите й , попиваючи гарячий чай, «теплими» словами згадуєте комунальні служби. Щоб перестати мерзнути взимку й витрачати зайві гроші на оплату електроенергії, потрібно насамперед утеплити свою квартиру. Відомо, що в більшості наших будинків енергоспоживання на обігрів і вентиляцію перевищує аналогічні показники в розвинених країнах із схожим кліматом в 3-5 разів. У чому причина й чи можна її усунути? Куди зникає тепло? Найбільш імовірні причини втрат тепла в наших квартирах – це погано утеплені вікна й двері, зовні стіни (особливо в панельних будинках), стелі на останньому або підлогу  на першому поверсі. За оцінками фахівців, 40 % втрат тепла відбувається через вікна. Додаткова ізоляція може підвищити температуру в приміщенні на 4- С. Виходить, саме цим ви й повинні зайнятися в першу чергу.

Тепло у вашому домі

 • Не загороджуйте опалювальні прилади, не заважайте теплому повітрю зігрівати кімнату.
 • Закривайте штори на ніч – це дозволить запобігти витоку тепла.
 • Провітрюйте приміщення недовго, але інтенсивно. Постійно відкриті квартирки й вікна обігрівають вулицю й витрачають ваші гроші. Використовуйте «ударне» провітрювання, широко розкриваючи вікна на нетривалий час. Повітря встигне змінитися, але не встигне остудити поверхні в приміщенні.
 • При можливості саджайте дерева біля дому! Дерева навколо дому сприяють збереженню тепла усередині приміщення.
  Утепливши свою квартиру, ви знизите витрати (часто досить чималі) на додатковий обігрів. Вам попросту не доведеться використовувати електрообігрівальні прилади. Ощадливо витрачаючи тепло, ви стримуєте зайве виробництво енергії й забруднення навколишнього середовища.

Тепловий екран

Є простий, доступний кожному спосіб утеплити квартиру, підвищивши температуру, як мінімум, на С. Це установка тепловідбивного екрана за радіатор опалення. Стіна за радіатором може нагріватися до С. Кривдно, що стільки тепла йде на обігрів цегли або бетонних плит, особливо коли в квартирі холодно. Для установки екранів можна придбати спеціальний матеріал – піно фол (спінена основа з однобічним фольгуванням) або просту фольгу. Екран за радіатор або кріпиться двостороннім скетчем, або притискається дерев’яними планками. Планки можна закріпити на стіні шурупами. Перед установкою екрана радіатор треба очистити від пилу й бруду. Не  закривайте його меблями, шторами, декоративними коробками. Все це перешкоджає надходженню теплового повітря в квартиру. Рекомендується фарбувати радіатори в темний колір – гладка, темна поверхня випромінює на 5-10 % більше тепла. Якщо дозволяють фінансові можливості, старі радіатори замініть на нові, більш ефективні.


Кабінет економіки: «Попит, пропозиція, ринкова ціна»


Можливості практичного застосування знань полягають в тому, що:

1)    знаючи характер зв`язку між ціною та величиною попиту, можна передбачити зміни в обсягах продажу певного товару зі зміною ціни. Зібравши конкретний матеріал про обсяг продажу при встановленні цін на різному рівні, можна визначити рівняння попиту. Маючи таке рівняння, можна не просто передбачити, що буде з величиною попиту (зросте вона чи зменшиться), а й більш – менш точно розрахувати те, скільки товарів, буде продано за певної ціни;

2)    процедура розрахунку є основою для передбачень продавця (виробника) щодо виручки від ралізації. Остання визначається шляхом множення ціни одиниці виробу (P) на обсяг продажу (Q). З цього визгачення, власне, починається будь – яка справа, оскільки, зіставляючи ймовірну виручку та витрати на виробництво, ми можемо обгрунтовано робити висновок про доцільність виробництва;

3)    знаючи різні чинники, що впливають на пропозицію, можна передбачити наповненість ринку конкретними товарами. Серед таких впливових чинників для українського ринку, зокрема були і залишаються, ціни на енергоносії (паливно – мастильні матеріали, бензин), податкова політика уряду щодо вітчизняного виробника, застосування мита на імпортовані товари;

4)    розуміючи значення ціни ринкової рівноваги для функціонування ринку, можна передбачити наслідки штучного втручання в процес формування ціни або з боку монополістів, або з боку держави.

Можливості практичного застосування економічних знань стають зрозумілими, тоді, коли ми дізнаємось:

 • як формуються попит і пропозиція на ринку товарів;
 • що таке рівноважна ціна і яка її роль в організації ринкової економіки;
 • що може обмежувати процес установлення рівноважних цін.

Пояснює учениця групи № 36 Руликівська Анна Андріївна.

Візьмемо такий продукт як акрилові шпалери. На відміну від паперових і вінілових, акрилові шпалери менш  водостійкі й зносостійкі. На кухні й у ванній  кімнаті їх клеїти не можна. Існують також структурні шпалери (шпалери під фарбування). Білий верхній шар таких шпалер можна перефарбувати в будь-який колір.

До структурних відносяться вінілові шпалери на паперовій або  флізеліновій основі. Вони досить міцні й мають прекрасну маскувальну властивість. Головною перевагою є те, що їх можна багаторазово перефарбовувати без втрати якості. Такі шпалери підходять для  поклейки стін  у різних приміщеннях, а також для стель.

Дуже  довговічні й практичні флізелінові шпалери. Основна їх перевага полягає в тому, що їх не потрібно змазувати клеєм: він наноситься на стіну, а потім прикладаються й розгладжуються. Знімати їх зі стіни,  якщо необхідно замінити,  дуже легко. А флізелінову основу, що залишилася, можна використовувати для наступного застосування.

Дужедобре виглядають у інтер’єрах текстильні шпалери різної фактури. Вони  створюють затишок і тепло в  приміщенні, є гарним теплоізолятором  і непогано поглинають звуки. Недолік таких шпалер – вони усмоктують запахи й пил, бояться  механічних ушкоджень і вологого чищення.

Існують також скловолокнисті шпалери з різними орнаментами й текстурами.  Такі шпалери можна перефарбовувати до 12 разів без втрати малюнка, можна мити й терти щіткою, тому що вони  вологостійкі і досить міцні.

До дорогих видів шпалер відносяться металізовані шпалери. Вони мають гладку, однотонну поверхню, на яку наноситься золота, бронзова або срібна фарба. Ці шпалери характеризуються дуже гарною звукоізоляцією.

Для любителів  екзотики сучасний ринок настінних покриттів надає  екзотичні шпалери з натуральної сировини- бамбука, очерету, рисового паперу, водоростей, джуту. Крім свого оригінального зовнішнього вигляду, такі шпалери антибактеріальні, мають гарну звукоізоляцію.

Натуральні шпалери з бамбука виготовляються зі спеціально підібраних  сортів цієї рослини на особливою  технікою: стебла залишаються  незафарбованими. Такі шпалери навіть  не покривають  лаком, тому  ви можете бути абсолютно  спокійними за екобезпеку свого дому й клеїти їх навіть у дитячій.

Істотний  плюс  натуральних шпалер із бамбука в тім, що вони не  вицвітають, інтер’єр  кімнати згодом не втратить своєї привабливості й новизни.

Бамбукові шпалери володіють  пиловідштовхувальним ефектом, оскільки обробляються спеціальним антистатиком. А боротьба з пилом у домі актуальна завжди. Наклеївши такі шпалери, «боротися» буде трішки простіше.

Бамбук гарний сам по собі, тому не вимагає додаткового декорування, фарбування. Існує чимало природних відтінків бамбука залежно від сорту  рослини: білий,  відтінки  жовтого ( від кремового до персикового); відтінки зеленого (від світлого до зелено- коричневого); відтінки коричневого (бордовий, мідний, золотаво-коричневий).


Кабінет економіки: «Види підприємницва: виробниче, комерційне, посередницьке, фінансове.

Підприємництво в інформаційній сфері»


Найважливіший принцип діяльності – робити корисну справу й отримувати від нього дохід. Існують різні види підприємництва, що є корисними для суспільства та приносять підприємцям заробіток у формі створеної додаткової вартості. Однак до вибору виду підприємництва слід підходити дуже зважено, аналізуючи всі можливості й загрози середовища, а також власні сильні та слабкі сторони.

Пояснює ученень групи № 36 Клювак Денис Юрійович.

Оббивка  ваших м’яких меблів

Оббивна тканина буває синтетична, натуральна або змішана. Безумовно, лляні й бавовняні тканини найбільш екологічні, але й термін їх експлуатації набагато менший. Зате натуральні тканини краще зберігають форму.

Фахівці радять вибирати бавовняну  оббивну тканину для дитячих кімнат, де термін служби м’яких меблів звичайно  не перевищує 5-7 років, а синтетичну – для віталень, тому що вона більш  зносостійка й невибаглива.

Також потрібно мати на увазі, що якщо склад  тканини однорідний, то малюнок на ній  буде триматися довше. Для квартир, де живуть домашні улюбленці,  найкраще підійде оббивка з нетканих матеріалів, з яких не можна витягнути нитки. Наприклад,  із  флока (матеріал сильно електризується й притягує пил) і мікрофайбера (з нього легко  вивести будь-які плями, він не протирається, не рветься, не вицвітає, не линяє, не вимагає особливого догляду).

Для меблів щоденного використання варто вибирати тканини з більшим відсотком синтетики.


Кабінет економіки:”Виробництво та його фактори: земля, праця, капітал, здатність до підприємництва


Засоби для задоволення потреб – споживчі блага – створює виробництво. Це є його найголовнішою метою. Навіть задоволення тих потреб, що, на перший погляд, зовсім не залежить від виробництва – потреб у повітрі, питній воді або спілкуванні, насправді є залежними від нього. Адже якість повітря і води – це похідні від екологічної чистоти виробничих технологій, а змістовність спілкування людей залежить, крім усього іншого, і від розвиненості таких виробництв, як радіо і телебачення, індустрії розваг і Інтернет.

Ефективність виробництва визначається його здатністю задовільняти потреби. Ця здатність суттєво залежить від обсягу виробничих ресурсів та якості їх використання.

Пояснює учень групи № 16  Асламович Сергій Юрійович.

Печериці на грядці

Останнім часом страви з печериць стали широко розповсюдженими й улюбленими в народі.Ці гриби вживають у жареному,тушкованому й консервованому вигляді.

Не всі знають,що печериці можна вирощувати в погребах, підвалах, спеціально обладнаних приміщеннях, а ще менше людей знає про те, що ці гриби можна вирощувати влітку на грядці.

Основна умова для успішного вирощування печериць просто неба - підготовка субстрату(суміші). Його найкраще готувати з кінського або коров’ячого соломистого гною.

Гній треба вилами перетруснути, зволожити гарячою водою й додати з розрахунку на 1 т гною 1-2 кг сульфату амонію або сечовини й добре ущільнити.Через 10 днів гній знову перекидати й одночасно додати крейду або гашене вапно з розрахунку 6-7кг на 1 т, потім знову укласти у бурт, середину якого утрамбувати не треба, а ушільнити тільки з боків.Через  8 днів бурт ще раз перекопати з додаванням 1 кг суперфосфату й 6 кг гіпсу. Якщо гній набув ясно – коричневого забарвляння , став сипким і не має аміачного запаху – він дозрів.

Такий субстрат настилають шаром 30-35 см на перекопану будь-яку ґрунтовану грядку завширшки 1,2 м. Субстарт укладають дуже щільно . Грядку роблять тільки в притінку.

Відразу після цього висаджують грибницю (міцелій) по 20 г (завбільшки приблизно з куряче яйце) на глибину 5 см з відстанню з шаховому порядку 20 х 20см. Після висадження грядку ледь зволожують і накривають ганчірками або папером щоб зберегти стабільну температуру 25 градусів С . У таких умовах грибниця добре розростається.

Коли поверхня грядки покриється нитками грибниці (приблизно через 18-20 днів після висадження), папір і ганчірки знімають і на грядку зверху насипають ґрунтовану суміш шаром 3 – 4 см, яку готують за 25 днів до підсипання: беруть 1 частину піску на 2 частини перегною , перемішують і на 1 відро суміші додають 3 ст. ложки гашеного вапна або крейди й знову перемішують. Суміш повинна бути помірно зволоженою.

Через 25 днів після підсипання на поверхні грядки з’являються перші гриби. Їх збирають , коли капелюшки стануть напівкруглими , діаметром близько 3 см. Гриби обережно виймають вигвинчуючи з субстрату (обертовими рухами). З 1 м городу можна зібрати 4-5 кг грибів .

Збір урожаю триває приблизно 2-3 місяці . У цей період двічі на тиждень печериці обережно поливають методом дощування водою з температурою 18 градусів С. Норма поливу – 2 л на 1м. кв.


Розсада у чайних пакетиках


Із кожного пакетика з висушеним спитим чаєм потрібно витягти мотузочку й відрізати верхівку. Потім додати небагато сухої землі (спитий чай унизу нехай залишається – він,як і сам пакетик, удруге буде приносити користь).Виходить гарна заміна торф’яним таблеткам.

Займатися підготовкою пакетиків потрібно довгими зимовими вечорами,коли в городників звичайно досить часу. У кожний пакетик можна відразу вкласти насінину(або кілька їх, потім більш слабкий паросток видалити)вирощуваної культури. «Заряджені»пакетики треба встановити в яку-небудь ємність із невисокими бортиками. У проміжки між ними також потрібно підсипати землю, щоб у майбутньому волога з пакетиків випаровувалася менше(внаслідок зменшення площі випару).

По весні залишається тільки змочити пакетики водою,встановити коробку в тепле місце – і процес пішов. Через якийсь час з’являться сходи, коринева система рослин буде розвиватися в межах пакетика, при висадженні в землю не ушкодиться. Згодом, коли рослина набере силу, пакетик легко розривається корінням.


Кабінет економіки: Ключові вартісні економічні категорії ринкової економіки

Ключовими вартісними економічними категоріями ринкової економіки є «гроші», «ціна», «прибуток» і «фінанси». Спільними для них є щонайменше дві важливих обставини: по - перше, їхне існування пов`язане з дією товарно – грошових відносин і, отже, з необхідністю здійснювати в грошовій формі розподіл і перерозподіл матеріальних і духовних благ, створюваних і накопичуваних у суспільстві; по - друге, кожна з них міцно пов`язана з усіма іншими й водночас кожна виражає специфічні, притаманні лише їй сторони економічних (виробничих) відносин.

Дуже важливим для розуміння фінансів як економічної категорії є чітке розрізнення між поняттями «гроші» та «фінанси». На жаль, на практиці це робиться далеко не завжди. Якщо гроші – це особливий товар, який виконує роль загального еквівалента, товар, у якому виражається вартість усіх інших товарів, то фінанси – це певні економічні відносини, що здійснюються за допомогою грошей. Розмірковуючи аналогічно, можна стверджувати, що хірургія – це лікування за допомогою рук і скальпеля, проте хірургія, з одного боку, а рука і скальпель, з іншого – то різні речі. Або ще більш загальна аналогія: рух є формою існування матерії, але це не означає, що рух є матерією.

За  своїм  змістом  у  ринковій  економіці  гроші – це  специфічний  товар, що  має  властивість  обмінюватися  на  будь – якій  інший  товар, тобто  є  загальним  еквівалентом. Характерними  його  особливостями  є: 1) гроші  не  здатні  безпосередньо  задовольняти  будь – які  фізичні  чи  духовні  потреби  людини, а тільки  опосередковано – шляхом  відчуження  їх  на  купівлю  товарів  та  послуг, або  погашення  боргу;  2) маючи  здатність  обмінюватися  на  будь – які  цінності,  гроші  виступають  як  носій  абстрактної  вартості  чи  багатства  взагалі; корисність  грошей  проявляється  у  їхній  ліквідності.

Cутність  грошей  як  економічної  категорії  проявляється  в   їх  функціях (мається  на  увазі  конкретне  призначення  їх  в  економіці). Більшість  економістів  визначають  п`ять  функцій  грошей: 1) міра  вартості (гроші  слугують  еквівалентом  вартості  всіх  товарів); 2) засіб   обігу  (гроші  слугують  посередником в  обміні, стимулюють  обмін  товарів); 3) засіб утворення  скарбів  ( гроші  виступають  як  резерв  багатства, регулюють  грошовий   обіг); 4) засіб  платежу  (гроші  забезпечують  погашення  боргових  зобов`язань); 5) світові  гроші (гроші  виступають як:  міжнародний  засіб  платежу; загальний  купівельний  засіб;  сприяють  матеріаізації  багатства  та  його  переміщення  з  однієї  країни в іншу).

З  приводу  функціонального  призначення  грошей  у  сфері  суспільного  відтворення  виникає  необхідність  розрізняти: 1) гроші  власне  як  гроші та  2) гроші  як  носій капіталу.

На літературних аспектах відображення цього питання в світовій літературі зосередила свою увагу класний керівник групи №13, викладач Нінa Андіріївна Корнійчук.

Її розповідь, щодо ключових вартісних економічних категорій ринкової економіки в літературі – це віртуальна подорож «за кордон», до інших країн і континентів, до інших національних традицій, що утворюють багатоголосий ансамбль світової літератури, не потребує віз і квитків. Ця подорож вимагає не стільки допитливості, скільки справжньої роботи від учнів  – читацької та духовної.


Кабінет економіки: графіки в економіці і що потрібно для їх опрацювання?


Бажання – це один із структурних компонентів розвитку вольового процесу: переживання людиною своїх актуальних потреб. Бажання характеризується усвідомленим уявленням стосовно прагнення щось здійснити.  Саме наявність бажання дозволила Кравченко Юрію Миколайовичу, першому в групі № 26, завершити опрацювання графічних зображень економічних процесів в економіці на мікро та макрорівні.

Всесвітньовідомий економіст Семюельсон зазначав: «Перед тим як опанувати економічну науку, потрібно отримати певні знання щодо графіків. Вони так іж важливі для економіста, як молоток для тесляра. Отже, якщо ви не добре обізнані з використанням графіків і діаграм, приділіть трохи часу, щоб навчитися, як їх читати, і цей час ви використаєте з користю.

Що таке графік? Це діаграма, яка показує, як два або більше набори даних або змінних пов`язані між собою. Графіки широко застосовуються в економіці, тому що зображають велику кількість даних на малій площі».


Презентаційний проект

«Підприємницький менеджмент»


З власною презентацією «Підприємницький менеджмент» виступив учень гр №26 Олександр Пасічник. Він  розкрив увесь комплекс питань, пов’язаних  з підприємницькою діяльністю. На конкретних прикладах діяльності провідних фірм Олександр показує, що успіх у підприємницькій діяльності забезпечують насамперед уміння добирати кадри, стимулювати їх роботу, аналізувати становище на ринку, оперативно впроваджувати  все нове і прогресивне.

«В основі глибоких змін, що мали місце в особистому сприйнятті навколишнього світу, визначенні цінностей, і перш за все в характері поведінки, лежить  «технологія». Вона називається  менеджментом.

Причиною ж  появи в Америці підприємницької економіки є, насамперед, нові впровадження менеджменту:

 • - на нових підприємствах, незалежно від від того, комерційні вони чи ні. Більшість  тривалий час  вважала можливим впровадження менеджменту тільки на вже існуючих підприємствах;
 • - на дрібних підприємствах. Ще кілька років тому більшість була абсолютно впевнена в тому, що менеджмент існує тільки для фірм – гігантів;
 • - в некомерційних установах та закладах (сфери охорони здоров`я, освіти тощо), тоді як у більшості слово «менеджмент» зразу ж асоціюється із «комерцією»;
 • - в організаціях, які раніше просто не вважалися «підприємствами» взагалі (наприклад, місцеві ресторани);
 • - і що найважливіше, до систематизованого новаторства: пошуків і використання нових можливостей задоволення людських бажань і потреб.


Учнівські читання

Цикл економічних учнівських читань на тему «Сучасні економічні системи» у відповідності  до розділу «Світова економіка» предмету «Економіка» було проведено  ученицею Чічак Н. Вона виступила перед учнями груп № 33, № 25 та 15.

Повний текст виступу - завантажити


Групою № 33 розпочато вивчення нового предмету «Основи статистики»

Яке походження має сам термін статистика? Чому потрібно розглядати статистику як галузь суспільних наук, яка досліджує кількісні закономірності масових суспільних явищ і процесів у нерозровному зв’язку з їхніми якісними характеристиками і дає числове відображення закономірностей суспільного розвитку щодо конкретних умов місця і часу та область обліку і аналізу, що фіксує, систематизує і вивчає показники найбільш типових, масових економічних процесів і їх зміни у часі (так звані динамічні ряди показників)? Ці та інші питання займали  найбільшу увагу учнів групи.

Відповідь на питання: «Де можна застосувати статистику? » занотовано до робочих зошитів з підручника Семюелсон Пол А., Нордгауз Вільям Д. Макроекономіка /  Пер. з англ. – К.:»Основи», 1995.- 544с (с.34): » Скажімо, вас цікавить, чому в середньому жінки заробляють тільки 60% того, що чоловіки. При мільйонах зайнятих неможливо зібрати матеріал по кожному випадку, щоб пояснити різницю у платні жінок і чоловіків. Справді, ви збираєте репрезентативні дані щодо заробітної  плати чоловіків і жінок разом з їх особистими характеристиками (освіта, стаж, професія і т.ін.). Використовуючи ці дані, далі можна застосувати статистичні методи, щоб оцінити, яка частка різниці у заробітках чоловіків і жінок зумовлена об`єктивними відмінностями. Наприклад, дослідження виявили, що значна частина різниці пов`язана  з тим, що чоловіки в середньому довше перебувають у складі робочої сили і здебільшого набувають вишеоплачуваних професій. Проте після того, як статистичний пил розвіявся, значна частина різниці у заробітній платі залишається без пояснень. Дехто вважає, що ця не пояснювана статистикою різниця у заробітках є результатом дискримінації».

Що передбачає  використання економічних даних і статистичного аналізу? Уряди і фірми друкують томи даних, що дають нам кількісні характеристики економічної поведінки. Практичне дослідження такої поведінки потребує розвиненого апарату теорії ймовірностей та економетрики, тоді як розуміння результатів дослідження передбачає лише уважне читання і здоровий глузд.

Виходячи з цього, в якому зв’язку знаходиться з обліком економіка в цілому як наука? Відповідь на це питання ми отримуємо з підручника Велш Глен А., Шорт Деніел Г. Основи фінансового обліку* / Пер. з англ. О. Мінін, О. Ткач. - К.:Основи, 1997. – 943 с. (с. 20 – 21): «Економіка як наука знаходиться з обліком в особливому зв’язку. Економіка є наукою про те, як люди та суспільство використовують обмежені за своєю наявністю ресурси для виробництва товарів (за умови, що існує принаймі декілька альтернативних шляхів використання цих ресурсів); як надалі ці товари розподіляються для споживання зараз чи в майбутньому серед різних верств суспільства та осіб. Подібно до економіки, облік має базисні положення, які регламентують порядок збору, оцінки та розповсюдження фінансової інформації про підприємство. Взагалі,  облік показує, як підприємство використовує обмежені за своєю наявністю ресурси. Облік збирає, оцінює, тлумачить фінансові дані та звітує з фінансової інформації про ті ж види діяльності, що й економіка. Економіка має справу зі зв`язками на концептуальному рівні, в той час як облік інформує про існуючі на практиці економічні зв’язки.Проте оцінки в обліку узгоджуються ,наскільки це тільки можливо,із загальними економічними концепціями. Обліку доводиться мати справу зі складними практичними проблемами у грошовому вимірюванні економічного ефекту операцій обміну (тобто  придбання ресурсів та випуск і продаж готової продукції або послуг). Ці операції впливають також на активи та пасиви підприємства».


Група № 12: «Опанування курсу «Економічна теорія» завершено»

Групою № 12 завершено опанування курсу «Економічна теорія» розділом «Світове господарство і міжнародні економічні відносини». Попереду державний іспит. В зв`язку з цим, закріплення матеріалу супроводжено переглядом відеофільму, зміст якого яскраво переконує важливість правильного розуміння практичних аспектів світового  господарства і міжнародних економічніих відносин. Прикладом є, показане у відеофільмі, однє з найсучасніших виробництв легкових автомобів «Ауді R - 8» (Німеччина).

Міжнародні економічні відносини підприємства розкрито в таких формах як: 1) міжнародна торгівля; 2) вивіз капіталу і міжнародний кредит; 3) міжнародні валютні відносини; 4) міжнародна трудова міграція; 5) міжнародне науково – технічне співробітництво. Одна з важливих тенденцій формування і розвитку світового господарства – зростання процесів інтернаціоналізації. Основу цього процесу складає інтернаціоналізація виробництва і капіталу.

Питання ефективного розміщення самого підприємства та підприємств, які поставляють йому комплектуючі, продуктивність та якість праці і продукції, рівень оплати праці, форми морального та матеріального заохочення, найсучасніші системи управління питаннями охорони праці і техініки безпеки, усе це доступно і рельєфно відображено у відеофільмі та підкреслює, що світова економіка – це багатогалузева глобальна економіка, яка пов`язує національні господарства в єдину систему обміном економічної діяльності, міжнародним поділом праці.

Виходячи з цього, при підготовці до іспиту, звернути увагу на слідуючі контрольні запитання:

1)    Що таке світове господарство? Назвіть основні етапи його розвитку.

2)    Перелічіть головні закономірності розвитку світового господарства.

3)    Розкрийте сутність і структуру міжнародних економічних відносин. Які особливості трансформації (під впливом яких чинників) міжнародних економічних відносин в сучасний період?

4)    Перелічіть суб`єкти міжнародних економічних відносин. Як їх можна класифікувати?

5)    Розкрийте сутність процесу інтернаціоналізації виробництва і господарського життя в цілому.

6)    Проаналізуйте зміст та об`єктивні умови розвитку міжнародного поділу праці. Назвіть його основні типи.

7)    Дайте визначення та розкрийте характерні риси міжнародної спеціалізації та кооперації виробництва.

8)    Поясніть, чому на сучасному етапі розвитку продуктивних сил окрема країна не може існувати ізольовано від інших.

9)    Що означає поняття «зовнішньоекономічна діяльність»?  Назвіть основні форми міжнародного співробітництва, в яких бере участь Україна.

10)   Розкрийте особливості вивезення капіталу в сучасному світі.

11)   Які об`єктивні умови впливають на розвиток міжнародної економічної інтеграції? Проаналізуйте форми її здійснеення в сучасний період.

12)   Що таке міжнародна торгівля і світовий ринок?

13) Розкрийте сутність і роль зовнішньої торгівлі. Як вона впливає на загальний економічний розвиток країни?

14) Що таке експорт та ымпорт товары вы послуг? Як визначаэться зовнышньотоговельний оборот?

15) Охарактеризуйте сучасні особливості зовнішньої торгівлі. Які показники  застосовують   для визначення ефективності зовнішньої торгівлі країни?

16) Проаналізуйте сутність міжнародних валютних відносин. Дайте визначення понять «валюта», «конвертована валюта», «резервна валюта».

17) Розкрийте сутність міжнародної валютної системи. З яких елементів вона складається? Назвіть переваги і недоліки різних способів організації світової валютної системи.

18) Як визначається валютний курс? Назвіть чинники, що впливають на його динаміку.

19) Що впливає на курс національної валюти та як його можна підтримати? Використайте під час аналізу досвід України останніх років.

20) У чому полягає сутність конвертованої валюти?  Розкрийте зміст валютних операцій.

21) Які функції виконує міжнародний ринок позичкового капіталу? Проаналізуйте механізм отримання та погашення іноземних позик.

22)Назвіть основні тенденції розвитку міжнародного кредиту і обгрунтуйте їх.

23)Розгляньте функції та діяльність міжнародних кредитно – фінансових організацій. Яку роль вони відіграють у фінансовій політиці України?

24) Які внутрішні зовнішньоекономічні та політичні чинники впливають на міжнародні відносини України?


Прийняття рішень або в якому напрямку діяти?

Закріплення питань блоку «Організація управління підприємством»  в групі № 15с  (предмет «Основи галузевої економіки»)  було доповнено  висловами відомого  старця Паісія Афонського з його видання «С болью и любовью о современном человеке» : «…Доброе решение – благодеяние миру, а дурное решение – катастрофа для него. Беда людей не только в их материальных нуждах, не только в том, что им нечего есть и они терпят лишения. Их духовная беда намного страшнее. … ».

Староста групи № 15с, учениця Кисла Богдана пояснила: «Ведь Христос как (поступает) : возьмет отверточку, где надо чуть подкрутит, где надо чуть ослабит, и порядок, любо – дорого поглядеть – все налаживается. Когда Бог просвещает некоторых людей, то само зло потихонечку падает в цене, не находит себе спроса. Потому что зло не Бог разрушает, нет – оно разрушает само себя. Придет время и все станет на свои места».

Безумовно, для знаходження та усунення неполадок автослюсарю потрібні: 1) хороший рівень технічного та оперативного мислення; 2) просторова уява; 3) концентрація уваги; 4) оперативна та довготривала пам`ять, але слюсар з ремонту автомобілів працює з клієнтами, тому  обов`язковою умовою його правильних управлінських рішень на робочому місці (самоменеджмент), і звідси, успішної роботи є такі якості як: 1) комунікабельність; 2) ввічливість; 3) почуття відповідальності та 4) акуратність.


Для підготовки студентів до опрацювання матеріалу

теми  уроку №5 «Види підприємницької діяльності і функції підприємництва»

предмету «Економіка»

28. 09. 2015 року  на базі групи №15 здійснено  підготовку студентів цієї групи до опрацювання матеріалу теми  уроку №5 «Види підприємницької діяльності і функції підприємництва» предмету«Економіка».  Для цього застосовано навчальне кіно (засоби кінематографії, використовувані з метою навчання), зокрема навчальний фільм «Системи обробки землі без оранки. No – Till».

 • Дайте відповіді на тестові питання відповідно до викладеного матеріалу теми та перегляду навчального  фільму:

1) Функція підприємця, яка полягає в тому, що підприємець бере на себе ініціативу поєднання землі, сировинних ресурсів, капіталу, праці, грошей, інформації у процесі виробництва товару чи послуг, організує виробництво, розподіляє засоби виробництва і трудову діяльність:

a) ресурсна; б) управлінська; в) інноваційна; г) функція ризику.

2) Функція підприємця, що характеризує  прийняття управлінських рішень на всіх етапах виробничої та збутової діяльності, здійснення планування, організації, контролю, мотивації виробництва:

a) ресурсна; б) управлінська; в) інноваційна; г) функція ризику.

3) Функція підприємця, що характеризує  здійснення інновацій (нововведень), тобто новаторство, освоєння нової продукції, нових технологій і нових форм організації праці, пошук нових ринків збуту, нових засобів задоволення потреб споживача та ін.:

a) ресурсна; б) управлінська; в) інноваційна; г) функція ризику.

4) Функція підприємця, що  передбачає необхідність прийняття таких рішень, які спрямовані на досягнення успіху, але не гарантують його через мінливість та невизначеність економічної ситуації:

a) ресурсна; б) управлінська; в) інноваційна; г) функція ризику.

5) Функція підприємницької діяльності, що  характеризує генерацію і втілення новаторських ідей, готовність до ризику – це

a) творча; б) ресурсна; в) організаційно - супровідна; г) важко сказати.

6) Функція підприємницької діяльності, що  характеризує формування і продуктивне використання власного капіталу, інформаційних, матеріальних і трудових ресурсів – це функція:

a) творча; б) ресурсна; в) організаційно - супровідна; г) важко сказати.

7) Функція підприємницької діяльності, що  характеризує практичну сторону  організація виробництва, продажу, реклами та інших господарських справ – це функція:

a) творча; б) ресурсна; в) організаційно - супровідна; г) важко сказати.

8) Такі фактори  одержання підприємницького доходу як:*1) ціна, за якою реалізується продукція; *2) витрати на виробництво продукції. Зменшення витрат на продукцію досягається через ефективне використання всіх факторів виробництва, а саме:*зростання продуктивності праці, *ефективне використання матеріальних ресурсів і коштів, *розумний ризик, *всебічне знання ринку - це фактори:

a) внутрішні; б) зовнішні; в) а і б разом; г) важко сказати.

9) Такі фактори одержання підприємницького доходу як:*1) попит на продукцію споживачів;*2) лояльна політика держави;*3) дотримання угод між партнерами;*4) вигідні умови кредитування банками;*5) кон`юктура ринку тощо – це фактори:

a) внутрішні; б) зовнішні; в) а і б разом; г) важко сказати.

10) Основні організаційно – правові форми підприємницької діяльності - це одноосібне підприємництво(малий бізнес); колективне підприємництво (товариства) та корпоративне підприємництво(акціонерні компанії):

a) абсолютно правильно; б) скоріше так, чим ні; в) скоріше ні, чим так; г) важко сказати.

11) Діяльність, пов’язана безпосередньо з виробництвом продукції товарів послуг робіт та інформації – це вид підприємницької діяльності:

a) виробниче підприємництво; б) комерційне підприємництво; в) фінансове підприємництво; г) посередницьке підприємництво.

12) Підприємництво, яке насамперед характеризуєься тим, що провідна роль у ньому належить товарно – грошовим, торгівельно – обмінним опраціям – це:

a) виробниче підприємництво; б) комерційне підприємництво; в) фінансове підприємництво; г) посередницьке підприємництво.

13) Підприємництво, яке насамперед пов’язане з купівлею – продажем валюти, цінних паперів – це:

a) виробниче підприємництво; б) комерційне підприємництво; в) фінансове підприємництво; г) посередницьке підприємництво.

14) Підприємництво, суб’єкт якого сам не виробляє і не продає товару, а виступає тільки посередником у товарно – грошових операціях – це:

a) виробниче підприємництво; б) комерційне підприємництво; в) фінансове підприємництво; г) посередницьке підприємництво.

15) Партнери – учасники партнерства безпосередньо залучені до управління фірмою, несуть необмежену відповідальність;

а)  головні або активні; б) пасивні, або командитні; в) а і б разом; г) важко сказати.

16) Партнери – учасники партнерства, які безпосередньо не пов`язані з роботою підприємства, несуть обмежену відповідальність:

а)  головні або активні; б) пасивні, або командитні; в) а і б разом; г) важко сказати.

18) Акціонерні товариства,  акції яких  поділені між засновниками:

а)  закриті товариства; б) відкриті товариства; в) а і б разом; г) важко сказати.

19) Акціонерні товариства, акції яких вільно продаються і купуються:

а)  закриті товариства; б) відкриті товариства; в) а і б разом; г) важко сказати.

20)  Фірма, власником якої є одна людина, котра особисто керує діяльністю свого підприємства й контролює її - це:

а)  партнерства з необмеженою відповідальністю; б) партнерства з обмеженою відповідальністю; в) акціонерні товариства; г) одноосібні володіння.


Для підготовки студентів до опрацювання матеріалу

розділу №2  «Товарне виробництво і ринок»

дисципліни «Економічна теорія»

28.09.2015 року  на базі групи №12 здійснено  підготовку студентів цієї групи до опрацювання матеріалу розділу №2  «Товарне виробництво і ринок» дисципліни «Економічна теорія».  Для цього застосовано навчальне кіно (засоби кінематографії, використовувані з метою навчання), зокрема навчальний фільм «Чому No – Till»?

Звернути увагу на короткі вступні пояснення викладача та постановку запитань, відповіді на які студенти групи повинні дістати з фільму:

 1. Натуральна і товарна форми організації виробництва.

Натуральне виробництво – це така форма організації суспільного виробництва, за якої продукти праці призначаються для задоволення власних потреб і споживання всередині господарства, де вони вироблені і надходять в обмін унаслідок прямого розподілу.

Товарне виробництво – це виробництво товарів для обміну і продажу.

 1. Товар і його властивості.

Товар – це продукт,  це продукт який виробляється з метою продажу. Це слово з`явилось на Русі , приблизно в ХІІІ столітті, воно було запозичено у кочевників тюркських племен і означало «майно», «добро». Згодом товаром стали називати все, що йшло в споживання через купівлю – продаж: природні ресурси, робочу силу, послуги та інформацію.

 1. Теорії вартості. Альтернативна вартість.

Споживна вартість - здатність товару бути корисним людині, задовольняти її потреби.

Мінова вартість – це здатність, властивість обміну товару на інші корисні речі у певних пропорціях.

Економічна теорія розглядає:

1)    теорію трудової вартості (суть полягає в тому, що мірою самої праці, втіленої в товарі, стає робочий час, витрачений на його виробництво. Розрізняють конкретну працю і абстрактну працю.);

2)    теорію попиту і пропозиції (суть полягає в тому, що вартість товару реально може виявитися лише в ціні, тобто в грошовому виразі);

3)    теорію трьох факторів виробництва (суть полягає в тому, що існує в процесі виробництва взаємодія капіталу, праці і землі. В сучасних умовах необхідно враховувати і четвертий фактор – підприємництво);

4)    теорію граничної корисності (суть полягає в тому, що вартість товару залежить від важливості і необхідності тієї потреби, яку він задовольняє, від його граничної корисності);

5)    теорію  альтернативної вартості (суть полягає в тому, що перед тим як купити товар, покупцю необхідно прийняти альтернативне рішення: який товар вибрати з безлічі пропонованих на ринку).

 • Запитання для дискусій  після перегляду фільму:
 • Прямі економічні зв’язки, замкнутість, універсалізація праці. Чи є ці ознаки основними ознаками  натуральної форми організації виробництва?
 • Чим зумовлене виникнення товарних відносин і  перехід сучасного агровиробництва на технологію « No – Till»?
 • Чим відрізняється традиційний  товар і продукт від товарів і продуктів, вироблених за технологією « No – Till»?
 • Чому продуктивність праці є найважливішим показником, який характеризує рівень розвитку національної економіки?
 • На які основні шляхи та фактори підвищення продуктивності праці доцільно звернути увагу  українським аграріям, розмірковуючи над висловлюванням  Президента США Обамою: «Перші в світі по продуктивності праці – це ми американці!» .

 

Кабінет економіки: «Потреби споживача й закономірності його економічної поведінки»

Можливості практичного застосування знань з цього питання полягають в тому, що:

1) розуміючи структуру потреб та знаючи причини змін цієї структурии, ми маємо змогу прогнозувати зміни у споживанні своєї родини, близьких чи просто знайомих нам людей;

2) розрахувавши структуру споживання (частку витрат на задоволення окремих потреб) і порівнявши її зі структурами раціонального споживання (рекомендованими фахівцями), можна запропонувати напрями вдосконалення процесу споживання, фактичного вдосконалення задоволення потреб.

Зазначені можливості стають зрозумілими, тоді, коли ми дізнаємось:

 • що таке потреби та споживчі блага як засоби їхнього задоволення;
 • як класифікують потреби та споживчі блага;
 • що спонукає споживача у його виборі певних товарів, продукції чи послуг.

Пояснює учениця групи № 25 Мартинюк Марина Ігорівна.

Який посуд кращий?

Тарілки, зроблені з бамбука, цукрової тростини, крохмалю й води, як стверджують виробники, борються із забрудненням навколишнього середовища. У звичайних умовах ці тарілки розкладаються за 180 днів, а у воді – за 2 дні. Цей екологічний посуд придатний для мікрохвилівки, духовки й холодильника.

Пластиковий посуд дуже зручний. Каші в ньому не звариш – розплавиться пластик. Але в такій тарі зручно переносити й розігрівати в мікрохвилівці продукти, вона не б’ється. Та побоюйтеся пластикового посуду з меламіну. Якщо на зворотному боці пластикової коробочки є напис melamin – у жодному разі не купуйте й тим більше не використовуйте за призначенням.

Меламін містить формальдегід, що виділяється в їжу від взаємодії з гарячою водою, особливо, якщо посуд подряпаний. Формальдегід відноситься до карцерогенів, викликає сильне подразнення очей, горла, шкіри, дихальних шляхів і легенів.

Радять фахівці

Уникайте однотонних поверхонь білого, жовтого і золотавого кольорів. Ці кольори ніколи нічого не маскують. Не купуйте меблі з однотонною синьою, чорною, темно-зеленою і яскраво-червоною оббивкою – на таких тканинах помітні кожна порошина й будь-який волосок.

Не використовуйте керамічну плитку чорного, темно-синього або темно-зеленого кольору для облицювання ванних кімнат, інакше вас чекає щоденна боротьба з мильним нальотом і водяним каменем.

Найкращий колір для місць загального користування – слонова кістка. Краплистий малюнок покриття на кухонній підлозі сховає дратівне дрібне сміття й крихти, поки й вас не з’явиться хвилинка, щоб узятися за віник.

Люди так улаштовані, що кладуть речі не на спеціально відведені місця, а головним чином у ті місця, що під рукою. Ніхто по добрій волі не стане тягтися до верхньої полиці, якщо книжку можна притулити нижче ( навіть якщо верхня полиця порожня, а на нижній книги тісняться в три ряди). Тому вішайте полиці там, де зручно, а не там, де вони «вписуються».

На даний момент 53 гостей на сайті