Мова освітнього процесу

Освітній процес закладу освіти проводиться  державною українською мовою.

На початку нового навчального року нагадуємо, що відповідно до статті 21 Закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної” мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова.

Держава гарантує кожному громадянину України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах освіти.

Заклади освіти забезпечують обов’язкове вивчення державної мови, зокрема заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, в обсязі, що дає змогу провадити професійну діяльність у вибраній галузі з використанням державної мови.

Особам, що належать до корінних народів або національних меншин гарантується право на навчання, поруч із державною, мовою відповідного корінного народу або національної меншини шляхом створення окремих класів.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь також наголосив на необхідності використання української мови не лише під час уроків, а й на перервах, у позакласній діяльності та в спілкуванні між працівниками закладів освіти.

“Освітній процес – це всі види діяльності, що відбуваються на території навчального закладу. Тобто, це і класна робота, і виховна робота, і спілкування здобувачів освіти та педагогічних представників у класах, учительських, їдальнях, коридорах, спортивних залах, на стадіоні, на території школи. Перерва – це теж освітній процес, і там має бути державна мова”, – сказав Тарас Кремінь.

Сьогодні освіта як фундамент творення особистості відіграє важливу роль у зміцненні статусу української мови як державної. Тому нагадуємо, що відповідно до змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення з 16 липня 2022 року за порушення мовного Закону Уповноважений може накладати штраф, в тому числі й на тих директорів шкіл, ректорів, науково-педагогічних і педагогічних працівників, які свідомо ігноруватимуть вимоги законодавства щодо мови освіти.

Плекаймо мову, розвиваймо освіту, виховуймо свідомого громадянина!